Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Ve Středu zeměplochy plál sníh modře a zeleně. Na nebi visela Odstředová záře, celé závěsy bledého chladného světla, obklopující ústřední horský masiv, a vrhala na ledovou pustinu strašidelný svit.

Jedna část oné tajemné Aurory Corealis se nadouvala, točila a pak natáhla potrhané křídlo, na jehož konci bylo vidět malou tečku. Když ji oči představivosti přitáhly blíže, změnila se v Truhlíka.

Pomalu poklusával, pak už šel, jen co noha nohu mine, až se nakonec ve vzduchu zastavil docela. Zuzana se rozhlížela na všechny strany.

Pak přece jen našla, co hledala. Na konci údolí, porostlého zasněženými stromy, jasně zářilo něco, co odráželo lesk oblohy.

Kostěný hrad.

Její rodiče si s ní jednou, když jí bylo asi šest let, sedli a vysvětlili jí, že něco takového, jako je Otec prasátek, doopravdy neexistuje, že jsou to takové milé pohádky, které je hezké znát, ale že jsou to právě jen pohádky. A ona jim uvěřila. Všechny ty víly a bubáci, všechny ty krvavé pohádky, plné ohlodaných kostí z pradějin lidstva, nejsou ve skutečnosti skutečné.

Lhali jí. Jak se ukázalo, její vlastní dědeček je více než dva metry vysoký kostlivec. Ne tedy pravý vlastní dědeček z masa a kostí, ale ty kosti se zapřít nedaly.

Truhlík zlehka přistál a rozeběhl se po sněhu.

Byl Otec prasátek bůh? A proč ne? pomyslela si

Zuzana. Vždyť i jemu se koneckonců přinášely oběti. Všechno to sherry a koláče s masem. Hlásal přikázání, odměňoval dobré a věděl o každém všechno. Když jste v něj věřili, přiházely se vám pěkné věci. Někdy byl ve své jeskyni, jindy zase cestoval po obloze...

Věže Kostěného hradu se jí už teď tyčily vysoko nad hlavou. To velké písmeno si každopádně zasloužil.

Viděla v jedné dětské knize jeho obrázek. Navzdory jeho jménu umělec, který dřevořez vytvořil, dokázal, že stavba vypadala... jistým způsobem vesele.

Nebyla veselá. Pilíře u vchodu byly stovku metrů vysoké. Každý ze stupňů schodiště vedoucího ke vchodu byl vyšší než dospělý muž. Stupně byly ze starého ledu a měly šedozelenou barvu.

Z ledu. Ne z kostí. Na tvaru pilířů bylo cosi vzdáleně povědomého, možná že připomínaly nějakou tu stehenní kost a jejich hlavice zase lebky, ale všechno to bylo vytvořeno z ledu...

Truhlíkovi nedělala velikost schodiště žádné potíže. Ne že by se vznášel na zemi, on prostě vzhůru vyběhl po nakloněné rovině, kterou si sám vymyslel.

Nad ledem se proháněl vítr a před sebou hnal obláčky sněhu. Zuzana se rozhlédla po okolních závějích. Smrť po sobě nezanechává stopy, ale ona spatřila napůl zaváté otisky bot. Byla by ochotná se vsadit, že patří Albertovi. A... ano, další stopy sice byly sněhem téměř zasypány, ale zdálo se, že tady stály sáně. Dupala tady nějaká zvířata. Jenže sníh rychle zavál skoro všechny stopy.

Sesedla. Tohle bylo jistě to místo, o němž se mluvilo, ale pořád ještě to nějak nebylo ono. Podle všeho mělo plát jasným světlem a hučet činností a životem, zatímco tady to

(...)

 

(Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Otec prasátek)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist