Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

20. Večer nadešel

Soumrak na sebe nedal čekat. Vždyť byl již pozdní podzim, stmívání přicházelo tak brzo.

Mirek byl celý ustaraný, jak Tapinovi řekne o svolení, aby zde mohl s Joskou ještě zůstat, až Devadesátka půjde domů. Nechtěl mu znovu připomínat, s jakým hanebným úmyslem se kdysi do Devadesátky vlastně vetřel.

Pak ho napadlo, že se dovolí jen Vendy, rádce jeho družiny. Tomu se nebude muset tak svěřovat s důvodem, proč nechtějí s Joskou jít domů současně s ostatními.

Venda se na Mirka jen udiveně podíval a pravil: „A jaké pikle to tady chcete kout? Nebude to snad taky něco proti Devadesátce?“

„Neboj se!“ usmál se Mirek. „Naopak! Ten dnešní večer tady mne pomůže, abych byl ještě stálejším členem, než jsem byl kdy dříve!“

Venda tomu nerozuměl, ale znal Mirka už dobře za ten rok a věřil mu. Viděl v něm jednoho z nejvěrnějších chlapců oddílu. Však také o něm říkával Tapinovi na oddílových radách: „Takových Mirků tak mít v Devadesátce víc!“

Závěrečný nástup se dál už skoro za úplné tmy. I oddílový pokřik hoši křičeli tak nějak tišeji než za bílého dne. Byl tajemný večer a jeho tajemnost a strašidelnost dusila každý hlasitější projev v hrdle.

Hoši počali slézat ze zarostlé stráně, na jejímž vrcholu na mýtině uprostřed stromů se tábořiště rozkládalo. Mizeli v křovinách několika směry, svolávali se tlumenými výkřiky, někde se ozval pád a tlumeny smích.

Mirek a Joska zůstali nezpozorováni ve tmě na tábořišti. Jindy by si Mirek pokládal za neodpustitelné, že nejde domů s ostatními. Vždyť ty návraty domů z výprav za družného hovoru s hochy byly tak hezké!

Zvedl se slabý vítr, ale tady ve spoustách dubového listí způsobil tak silný šelest, že se Joska až vyděsil. Listí šustilo a tančilo, jakoby rozhazováno čísi tajemnou neviditelnou rukou. Zpod mraků vyhlédl úzký srpek měsíce. Tábořiště ztichlo, dole pod kopcem doznívaly hlasy hochů Devadesátky.

„Tak a teď rychle,“ zašeptl pak Mirek. „Nesmíme ztrácet ani vteřinu! Není to zrovna blízko odtud, pak než to najdeme a kdoví, jak dlouho budeme kopat!“

Klopýtali úzkou lesní pěšinkou, plnou výmolů i vyvstalých kořenů, sbíhali zarostlými roklemi a zase se škrábali do strání. Slabý svit měsíce jim vydatně pomáhal.

Běželi a prodírali se tak křovisky i zase vzrostlejšími lesíky asi dvacet minut, ale cesta se jim zdála věčností.

Nemluvili spolu mnoho; byli oba tak vzrušeni, že jim nebylo do řeči. Pak ještě seběhli z malého náspu, přešli po mokrých a slizkých kamenech potok - a byli na památném místě, kde parta měla svůj první táborový oheň.

 

(Jaroslav Foglar, Devadesátka pokračuje)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist