Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Kapitola 22

Kolem nich vybuchovalo denní světlo. Horké, intenzivní slunce. Před nimi se do dálky rozprostírala poušť a vzduch se horkem chvěl. S duněním se tam vřítili.

   "Skoč!" zakřičel Ford Prefect.

   "Co?" křičel Arthur Dent a držel se zvířete jako o život.

   Žádná odpověď.

   "Co říkáš?" zakřičel Arthur a pak mu došlo, že už tam Ford není. Přepadl ho panický strach, ohlédl se a vtom se mírně svezl. Uvědomil si, že už se nemůže pořádně chytit, a tak se odrazil na bok, jak to nejvíc šlo, a jakmile dopadl na zem, stočil se do klubíčka a kutálel se pryč a pryč od dunících kopyt.

   To je teda den, pomyslel si, když začal divoce vykašlávat prach z plic. Tak strašný den nezažil od té doby, co Země vyletěla do povětří. Vyškrábal se nejdříve na kolena, pak na nohy a rozběhl se pryč. Nevěděl od čeho ani kam, ale utíkat pryč se mu jevilo jako prozíravé.

   Vrazil rovnou do Forda Prefecta, který tam stál a obhlížel situaci.

   "Dívej," upozorňoval ho Ford. "Přesně to, co potřebujeme."

   Arthur pořád vykašlával prach a další prach si utíral z vlasů a očí. Prudce oddechoval, ale otočil se tam, kam Ford ukazoval.

   Nevypadalo to na říši nějakého krále, ani toho jediného Krále s velkým K, ani žádného jiného krále. Vypadalo to však lákavě.

   Nejdříve kontext. Byl to pouštní svět. Prašná půda byla udusaná málem na kámen a pohmoždila poslední zbytky Arthura, které zůstaly po radovánkách předešlé noci nedotčeny. Kus před nimi se tyčily strmé stěny, vypadalo to na pískovec, rozhlodané větrem a možná deštěm - ale toho v těchto končinách bylo určitě poskrovnu - do bizarních a fantazijních tvarů. V bizarnosti tvarů si s nimi nezadaly obří kaktusy, které tu a tam čněly z vyprahlé, oranžové plochy pouště.

   Na okamžik Arthur zadoufal, že se znenadání octli v Arizoně, Novém Mexiku nebo Jižní Dakotě, ale spousta důkazů ho vyváděla z omylu.

   Nejpádnější z nich - Úplně normální zvířata, jejich dunění a dusot. Desetitisíce se jich vyhrnuly na jednom konci obzoru, asi na půl kilometru úplně zmizely a pak se s dusotem a duněním ponořily za horizont na opačném konci.

   A před grilbarem parkovaly vesmírné lodě. No toto! Ten grilbar se jmenuje Říše Krále! Poněkud absurdní rozuzlení, pomyslel si Arthur.

   Před Říší Krále parkovala vlastně jen jedna loď. Zbylé tři byly na parkovišti vedle grilbaru. Pozornost poutala ale ta vpředu. Nádherná. Měla na sobě naplácaných fůru výstupků, něco jako kýlů, a ty kýly byly strašně moc pochromované a samotná raketa byla z větší části nápadně natřená na růžovo. Krčila se tam jako nějaký číhající hmyz, a vypadala, jako by se každou chvilku chystala skočit po něčem, co je tak kilometr daleko.

   Říše Krále byla přesně uprostřed dráhy, kterou by se přehnala Úplně normální zvěř, kdyby si cestou neudělala menší transdimenzionální odbočku. Nerušeně si tam stála, sama samotinká. Prachobyčejný grilbar. Aby měli piloti kde pojíst. Kdesi uprostřed pustiny. Nenápadný. Říše Krále.

(...)

 

(Douglas Adams, Převážně neškodná)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist