Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

5

Čím víc se sledování zrychlovalo, tím jasnější byl Maigretův dojem, že tu scénu prožívá už podruhé. Někdy se mu to stávalo ve snu – a takových snů se jako kluk nejvíc bál. Obyčejně se pohyboval v nepřehledném prostoru a náhle měl pocit, že už tu byl předtím, že dělá stejné pohyby a vyslovuje stejná slova. Zmocňovala se ho z toho závrat, hlavně od chvíle, kdy pochopil, že prožívá něco, co už jednou prožil.

Peripetie této honby na muže, která začala na Charentonském nábřeží, sledoval poprvé ze své kanceláře, když mu znepokojený Albertův hlas přenášel hodinu za hodinou ozvěnu vzrůstající úzkosti.

Teď také se úzkost stupňovala. Muž, který kráčel dlouhým pružným krokem podél mřížoví téměř liduprázdné pláně nábřeží de Bercy, se každou chvíli otáčel a pokaždé pak, protože za sebou pořád viděl malou Lucasovu postavu, přidával do kroku.

Maigret seděl v taxíku vedle šoféra a jel za nimi. Jaký rozdíl mezi těmi dvěma utíkajícími! Ten první měl v pohledu i v chůzi cosi z pružné šelmy. I když se dal do běhu, byly jeho pohyby harmonické. Jemu v patách šel tloustnoucí Lucas s břichem jako vždycky trochu vystrčeným; připomínal malé voříšky, co vypadají jako buřtíky s nožičkama, ale kteří se drží stopy divočáka líp než nejpověstnější psi pěstované smečky.

Každý by sázel spíš na zrzka než na něj. Sám Maigret, když viděl, že muž využívá volného nábřeží a dává se do běhu, přikázal řidiči, aby zrychlil. Bylo to zbytečné. Nejpodivnější bylo, že Lucas nevypadal, jako by běžel. Uchovával si vzhled spořádaného pařížského měšťáčka na procházce a spěchal klátivě pořád vpřed.

Když za sebou neznámý slyšel kroky a když se ohlédl a viděl, že ho dojíždí Maigret v taxíku, pochopil, že se honí marně, že na sebe zbytečně upoutává pozornost, a zpomalil. Toho odpoledne je na ulicích a náměstích musely potkat tisíce lidí, a jako v případě malého Alberta nikdo netušil, že se tu odehrává drama.

Už na Slavkovském mostě měl cizinec – neboť podle Maigreta šlo o cizince – mnohem neklidnější výraz v očích. Vzal to po nábřeží Jindřicha Čtvrtého. Podle toho, jak se choval, se k něčemu chystal. A taky ano – když došli a dojeli ke čtvrti Saint Paul, znovu se rozběhl, tentokrát se ovšem vnořil do sítě úzkých uliček, která se rozprostírá mezi ulicí Saint Antoine a nábřežími. Maigret ho málem ztratil, protože jednu uličku zacpal nákladní vůz. Děti hrající si na chodnících koukaly za běžícími muži a Maigret je konečně dohonil o dvě ulice dál. Lucas ani nebyl moc udýchaný a ve svém na všechny knoflíky zapnutém zimníku vypadal naprosto korektně. Dokonce na komisaře duchapřítomně mrkl, jako by chtěl říct:

„Nemějte obavy!“

Nevěděl ještě, že to pronásledování, jemuž Maigret, aniž se unavoval, asistoval ze sedadla auta, bude trvat celé hodiny. Ani že s přibývajícím časem bude čím dál krutější. Muž začal být mnohem nejistější poté, co někam zatelefonoval. Vešel do malého bistra v ulici Saint Antoine. Lucas tam vstoupil za ním.

(...)

 

(Georges Simenon, Maigret a jeho mrtvý)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist