Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Deset hodin dopoledne a už taneční hudba. Hlasitá. Bum, bum. Bum, bum, bum. Kmitočty stažené až dolů na basy. Skoro se zachvívala podlaha. I přes vrčení elektrického holicího strojku, jímž si Joe Pettigrew jezdil po tváři sem a tam, ten hluk vibroval v podlahách a ve zdech. Zdálo se mu, že to cítí v prstech nohou. Jako by mu to stoupalo do lýtek. Sousedi jsou asi radostí bez sebe.

Už od deseti hodin dopoledne kostky ledu ve sklenici, tvář do červena, lesknoucí se oko, přihlouplý úsměv, hlasitý smích pro nic a za nic.

Vytáhl zástrčku a vrčení holicího strojku ustalo. Když probíral konečky prstů oblouk své brady, jeho oči se pochmurným pohledem setkaly s očima v zrcadle. "Zkrachovanec," řekl mezi zuby. "V dvaapadesáti jsi senilní dědek. Divím se, že ještě existuješ. Divím se, že tě vůbec vidím."

Odfoukl drobně smetí z hlavice strojku, nasadil na ni ochranný kryt, pečlivě stočil šňůru kolem strojku a uložil jej do zásuvky. Vyňal vodu po holení, rozetřel si ji po tvářích, nasypal si na ně trochu zásypu a opatrně setřel bílý prášek ručníkem.

Zamračil se na tu vychrtlou vizáž v zrcadle, obrátil se a vyhlédl z okna koupelny. Dnes tam ani není moc smogu. Svítí slunce a je jasno. Je vidět až k radnici. Kdo tady sakra chce koukat na radnici? Radnice ať táhne k čertu. Vyšel z koupelny a cestou po schodech dolů si oblékl sako. Bum, bum. Bum, bum, bum. Jako někde v laciné dupárně, kde je cítit kouř a pot a nějaké voňavky. Dveře obýváku byly polootevřené. Popošel dovnitř, stál tam a díval se na ty dva, jak se spolu plíží místností, tvář na tváři. Tančili a byli k sobě přitisknuti se zasněnými pohledy upřenými do nějakého jejich vlastního světa. Nebyli opilí. Jen trochu v rauši, takže jim vyhovovala hlasitá hudba. Chvíli stál a pozoroval je. Když se otočili a uviděli ho. sotva mu věnovali pozornost. Gladys sešpulila rty do lehce pohrdavého úsměvu, velmi lehce pohrdavého.

Porter Green měl cigaretu v koutku úst a oči přivřené za obláčkem dýmu. Vysoký, tmavovlasý chlapík s nádechem šedi ve vlasech. Elegantně oblečený. S trochu nejistým pohledem. Mohl to být obchodník s ojetými vozy. Mohl se ale živit čímkoli, kde to nevyžadovalo příliš mnoho práce a příliš mnoho poctivosti. Hudba přestala a někdo začal odříkávat nějakou reklamu. Tančící dvojice se rozdělila. Porter Green poodešel stranou a otočením knoflíku ztlumil hlas. Gladys stála uprostřed místnosti a dívala se na Joea Pettigrewa.

"Mohli bychom pro tebe udělat nějakou maličkost, drahoušku?" zeptala se ho se zřetelným opovržením v hlase.

Potřásl hlavou a neodpověděl.

"Ty bys ale mohl něco udělat pro mne. Chcípni." Otevřela široce ústa a rozesmála se zvonivým smíchem.

"Nech toho," řekl Porter Green. "Přestaň ho pošťuchovat, Glad. On prostě nesnáší taneční hudbu. A co má být? Ty třeba nesnášíš něco jiného, že jo?"

"To jo," přitakala Gladys. "Jeho."

Porter Green přešel místnost, vzal láhev whisky a nalil do dvou sklenic na malém stolku.

(...)

 

(Raymond Chandler, Prášek profesora Binga)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist