Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Kapitola 7 - Vítězství

"Není nejmenší důvod, proč by dobro nemohlo triumfovat stejně často jako zlo. Triumf čehokoli je záležitostí organizace. Existuje-li něco takového jako andělé, věřím, že jsou organizováni po způsobu mafie."

WINSTON NILES RUMFOORD

 

O pozemské civilizaci se říká, že až dosud zplodila deset tisíc válek, ale pouze tři inteligentní komentáře k válce - komentáře Thukydida, Julia Caesara a Winstona Nilese Rumfoorda.

Winston Niles Rumfoord zvolil svých 75 000 slov pro Kapesní dějiny Marsu tak dobře, že k válce mezi Zemí a Marsem není co dodat, že ji nelze popsat výstižněji. Každému, kdo se cítí povinován historicky přesně vylíčit válku mezi Zemí a Marsem, spoutává ruce pokořující vědomí, že tento příběh byl již doveden na vrchol dokonalosti Rumfoordem.

Obvyklým postupem takového zahanbeného dějepisce je, že tuto válku popíše těmi nejholejšími, nejploššími, nejtelegrafičtějšími slovy a doporučí čtenáři, aby se neprodleně obrátil k Rumfoordovu mistrovskému spisu.

Přidržme se tohoto postupu i zde.

 

Válka Marsu se Zemí trvala 67 pozemských dní.

Všechny národy na Zemi byly napadeny.

Zemské ztráty činily 461 mrtvých, 223 raněných a 216 pohřešovaných. Zajat nebyl nikdo.

Marťanské ztráty činily 149 315 mrtvých, 446 raněných, 11 padlých do zajetí a 46 634 pohřešovaných.

Na konci války byli všichni Marťané mrtvi, raněni, zajati nebo pohřešováni.

Na Marsu nezůstala jediná živá duše. Na Marsu nezůstala stát jediná budova.

Poslední vlny Marťanů, které napadly Zemi, tvořili ke hrůze Pozemšťanů, kteří je stříleli jako králíky, starci, ženy a hrstka malých dětí.

 

Marťani přiletěli v nejúžasnějších vesmírných plavidlech, jaká kdy sluneční soustava poznala. A dokud měly marťanské jednotky své skutečné velitele, kteří je ovládali rádiem, bojovaly s úporností, nesobeckostí a vůlí zdrtit nepřítele, které volky nevolky vyvolávaly obdiv všech, kdo se s nimi střetli.

Často se však stalo, ať už ve vzduchu nebo na zemi, že vojáci své skutečné velitele ztratili. Když k tomu došlo, staly se z nich rázem mátohy.

Největší jejich problém spočíval ovšem v tom, že byli sotva lépe vyzbrojeni než policejní sbor velkého města. Bojovali ručními střelnými zbraněmi, granáty, noži, minomety a malými raketomety. Neměli žádné jaderné zbraně, žádné tanky, žádné střední nebo těžké dělostřelectvo, žádnou protileteckou obranu a žádné dopravní prostředky, jakmile přistáli.

Navíc neměly marťanské jednotky sebemenší vliv na volbu místa svého přistání. Jejich lodě byly řízeny automatickými piloty a navigátory a tyto elektronické přístroje byly marťanskými techniky naprogramovány tak, aby lodě přistály v určitých místech Země bez ohledu na ,to, jak strašlivá vojenská situace může tam dole panovat.

Jediným ovládáním dostupným těm na palubě byla dvě tlačítka na středním sloupu kabiny - jedno označené start a druhé označené stop. Tlačítko start prostě odstartovalo let z Marsu. Tlačítko stop nebylo napojeno na nic. Bylo instalováno na naléhání marťanských expertů v duševní zdravovědě, kteří tvrdili, že lidské bytosti jsou vždycky spokojenější se stroji, o nichž si myslí, že je mohou vypnout.

(...)

 

(Kurt Vonnegut Jr., Sirény z Titanu)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist