Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

Kapitola 14

První, co z nich uviděli, bylo jakési třepotání ve vějíři světla, vrhaného na cestu reflektory: A potom je spatřili létat ve svitu měsíce. Ne doslova létat, protože neměly křídla, ale pohybovat se vzduchem, jako ryba plave ve vodě. Byly půvabné, jak dokáží být jen létající bytosti.

Chvíli je bylo možné považovat za můry letící za světlem nebo za dravce prohánějící se po obloze, ale náhle pocítil podivnou nedůvěru a při lidské racionalitě pak už nebylo pochyb, co jsou zač.

Čarodějnice na svém sabatu. Byli to létající lidé. Levitátoři. Blaine uviděl, jak Riley na sedadle vedle něho vysunul pušku z otevřeného okna. Blaine dupl na brzdy.

Zbraň vystřelila a zvuk rány projel kabinou jakou úder hromu.

Auto prudce zabrzdilo a zůstalo stát napříč silnicí. Blaine popadl Rileyho za rameno a silně jím zatřásl, až ho vychýlil z rovnováhy. Druhou rukou mu vytrhl pušku.

Letmo zahlédl jeho obličej a viděl, že Riley křičí. Čelist se mu pohybovala nahoru a dolů v nervózním rytmu a v koutcích úst se objevila pěna. Koulel divoce očima a obličej měl strnulý – svaly byly v křeči. Vypadal jako groteskní maska. Zkřivené prsty se sápaly po zbrani.

„Nech toho!“ zařval Blaine. „To jsou jenom levitátoři.“

Ale pro člověka jako Riley to slovo nic neznamenalo. Všechen rozum a chápání zanikly v rachocení strašlivého hromu, který mu vybuchl v mozku.

Ve chvíli, kdy mluvil k Rileymu, si Blaine začal uvědomovat hlasy – nehlučné hlasy, směs hlasů, které přilétaly z noční temnoty a hovořily k němu.

Příteli, jeden z nás je zraněn (pramének vytékající červené barvy na hezky tvarovaném rameni). Ne zle (zbraň se skloněnou hlavní, klesající a náhle se měnící v poněkud melancholický a velmi falický symbol). Pozor – náš přítel má pušku. Dostaneme toho druhého (vrčící pes, ustupující do rohu, tchoř se zdviženým ocasem, stočený chřestýš, připravený k útoku).

Počkejte, zakřičel Blaine. Počkejte, všechno je v pořádku. Žádné střílení už nebude.

Zatlačil loktem na kliku dveří a ty se prudce otevřely. Odstrčil od sebe Rileyho a stále svíraje zbraň napolo vypadl z kabiny. Zlomil pušku a náboje vyskočily ven; potom ji zahodil a opřel se zády o náklaďák.

Noc byla náhle smrtelně tichá – až na Rileyho naříkání a bědování, které přicházelo z kabiny.

Vzduch je čistý, řekl Blaine. Žádné nebezpečí už nehrozí.

Snesli se z nebe, jako by seskočili z nějaké skryté plošiny, ale měkce přistáli na nohou.

Byla to hrozná hloupost, co jste udělali, řekl jim Blaine. Příště jednomu z vás někdo ustřelí hlavu (bezhlavý člověk, opatrně našlapující, pahýl krku, na kterém zuřivě pění krev).

Viděl, že jsou mladí, ještě ne dvacetiletí. Byli oblečeni v něčem, co připomínalo plavky. Zachytil ovzduší legrace a žertu.

Obezřetně přicházeli. Blaine pátral po nějakých známkách nebezpečí, ale žádná znamení nepřicházela.

Kdo jste? zeptal se jeden z nich.

(...)

 

(Clifford D. Simak, Čas je ta nejjednodušší věc)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist