Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

10.
ŽÁR

Jako karamelové spirálky a ochmýření hádci splývaly na růžovém, mlhavém pozadí okrové stíny; jako by byly zavěšené na neviditelných provázcích. Řada chomáčkovitých tmavých oblouků, každý jako načechraný pletenec plynných jazýčků, ubíhala do dálky, každý vzdálenější oblouk byl díky perspektivě menší než předchozí, až se ten poslední rozplynul ve vířící rudé miazmě.

Jacob zjistil, že je obtížné zaostřit na jakýkoli detail zaznamenaného holografického obrazu. Temné filamenty a úzké jazyky plazmy, tvořící viditelnou topografii střední chromosféry, byly ošidné pokud šlo o tvar i strukturu.

Nejbližší filament téměř vyplnil levý bližší roh projekčního prostoru. Kolem neviditelného magnetického pole, klenoucího se nad sluneční skvrnou téměř tisíc kilometrů pod ním, se vinula chomáčkovitá vlákna temnějšího plynu.

Vysoko nad místem, kde většina vyprodukované sluneční energie uniká do prostoru v podobě světla, mohl náhodný pozorovatel rozeznat detaily na desítky tisíc mil. Přesto bylo těžké zvyknout si na představu, že magnetický oblouk, na který se právě díval, je veliký asi jako Norsko. Byl to jen jeden článeček řetězce, který se klenul na dvě stě tisíc kilometrů nad skupinou slunečních skvrn.

A ve srovnání s mnoha jinými, které viděli, byl tenhle nedochůdče.

Tato úžasná podívaná se rozkládala na vzdálenost čtvrt milionu kilometrů. Výjev byl zaznamenán před několika měsíci, nad aktivní oblastí, která mezitím již dávno zmizela, a loď, která ho zaznamenávala, si udržovala bezpečnou vzdálenost. Důvod se stal zřejmým, když vrchol toho gigantického pohádkového oblouku vyšlehl do nejstrašnější ze solárních událostí, chromosférické erupce.

Chromosférická erupce je nádherná a děsivá – vřící a kypivý maelstrom oslnivé záře, který představuje elektrický zkrat o mohutnosti daleko za hranicemi lidského chápání. Dokonce ani sluneční loď by nepřežila náhlý nápor neutronů s vysokou energií z jaderných reakcí poháněných erupcí, částic imunních vůči elektromagnetickým štítům lodi. Bylo by to příliš velké množství neutronů, než aby se daly zbrzdit časovou kompresí. Z toho důvodu zdůrazňuje šéf slunečního projektu fakt, že chromosférické erupce se obvykle dají předpovídat a je tedy možné se jim vyhnout.

Jacob by to ujištění shledal povzbudivějším, kdyby tam nebylo to slůvko „obvykle.“

 

Jinak byla instruktáž dost rutinní záležitostí a Kepler s posluchači rychle proběhl problematiku fyziky Slunce. Jacob se s většinou materiálů seznámil již dříve, na palubě Bradburyho, avšak projekce skutečných ponorů do chromosféry byly, jak musel připustit, fantastickou vizuální pomůckou. Bylo-li velmi těžké uvědomit si velikosti objektů, které viděl, nemohl z toho Jacob vinit nikoho než sebe.

Kepler se stručně zmínil o základní dynamice slunečního nitra, nitra té skutečné hvězdy, na níž chromosféra tvořila jen tenkou slupku.

Hluboko v jádru pohání nepředstavitelná váha sluneční masy vznik jaderné reakce za žáru a tlaku a brání té gigantické kouli plazmy, aby se smrštila vlivem své vlastní gravitace. Tlak udržuje těleso „nafouknuté“.

(...)

 

(David Brin, Sluneční poutník)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist