Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

Kapitola desátá VELIKÝ TRANS

 

1.

S Kukučkou to nevypadalo nijak pěkně, to musel šaman uznat. Teď, kdy už slunce nepálilo jako v létě, přikázal mu vylehávat celý den venku. Kukučka se cítil lépe, ale šaman věděl, že to s ním jde z kopce.

Pokud ležel přes den lidem na očích, Kukučka mlčel. Ale večer ve stanu zpíval staré šamanské nábožné písně, o nichž šaman ani netušil, že je od něho odposlouchal. Byly to písně, které mezi šamany požívaly veliké úcty, neboť se tradovalo, že byly složeny ještě Prvním člověkem a Prvním šamanem. Ty dvě postavy v legendě zcela splývaly. Písně se obracely ke slunci, k vodám, k obloze či k zemi a velebily jejich nádheru, moc a věčnost.

Šaman je také kdysi zpívával s hlubokým zanícením, ale časem nabyl dojmu, že to jsou jen krásné obrazy pro chabé duše. Přesného poznání, které sám hledal, v nich nebylo. Ale Kukučkovi zřejmě dostačovaly - hlas se mu někdy zajíkal a někdy dokonce při nich vzlykal.

Občas měl Kukučka znovu tak podivné myšlenky, že šaman musel uvažovat nad tím, jak zvláštní protiklady v tom chudákovi jsou. K tomu, co v očích lidí dělalo šamana šamanem, neměl ani nejmenší vlohy. Ale věci, o nichž občas mluvil, jako by byly šamanským zasvěcením úplně jiného druhu. Jednou, když mu šaman dával na prsa teplé obklady, zeptal se:

"A žiješ, šamane, v pravdě?"

"Co tím myslíš?"

"Jestli žiješ podle pravdy."

"Žiju," odpověděl šaman.

Kukučka se zamyslel a řekl: "Tak jsi Kulhavýho udal podle pravdy. To je teda jiná věc."

Šaman viděl, že Kukučka to bere vážně, a tak ho přece jenom opravil:

"Kulhavýho jsem neudal podle pravdy. Podle pravdy je, že neudělal nic horšího než třeba já. Ba míň."

Kukučka se očividně rozrušil:

"Tak to nebyla pravda?"

"Ne."

"To byl teda nevinný?"

Šaman kroutil hlavou: "Kam pro ta slova prosím tě chodíš. Já ti je neříkám, nikdo v táboře je nezná, Tajná bezpečnost je taky nezná, myslím, že zcela určitě Velký náčelník a Velký šaman je už vůbec neznají - a ty je říkáš. To ti povídá ten tvůj havran?"

"Tohle mi přišlo asi samo," odpověděl nejistě Kukučka.

"To nám ještě chybělo!" povzdechl si šaman.

"Ale byl teda nevinný?"

"Byl."

"Ale jak jsi mohl udělat nepravdu?" zhrozil se Kukučka a posadiv se, až mu obklady spadly, sepjal ruce vzrušením.

"Hm," řekl šaman, "protože to nic není."

"Jak to, že to nic není?"

"Poněvadž jeden Kulhavý sem, druhý tam, to je všecko jedno. Nic to neznamená. Aspoň ne v téhle společnosti všeobecného blahobytu, v níž žijeme.

Kdybych ho nebyl udal já, byl by někdo jinej udal někoho jinýho, protože si to Tajná bezpečnost tak přeje. A asi prvního by Tajná bezpečnost sbalila mě."

"No ale vždyť je to hřích!"

Tohle slovo neznal tedy už ani šaman.

"Nevymejšlej si nesmyslný slova! Nemysli si, že všecko, co ti slina na jazyk přinese, je nějaký šamanský slovo. Tohle není žádný slovo, neoznačuje nic, neznamená nic, nemá smysl. Mluv si třeba šamansky, ale nevymejšlej si. Já to hned poznám."

(...)

 

(Egon Bondy, Šaman)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist