Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Uvázal jsem Moonovi v podpaží opasek jedné z přilehlých mrtvol a nesl ho jako neforemnou aktovku.

Dům byl zevnitř zatraceně větší, než se zdálo zvenčí, a ke všemu orientálně spletitý (pro Středoevropana se špatným orientačním smyslem až nesnesitelně spletitý) a Moonovy zkušenosti se při prohledávání ukázaly neocenitelnými:

“Tady někde to musí... Támhle, vidíte tu spáru?”

“Spáru?” Byli jsme ve sklepě, přesněji v nějaké podzemní svatyni: oltář, několik hrozivých soch, gobelíny... vedle oltáře viseli tři mrtví upíři, podle strašlivých ran a zápachu spáleniny a stříbra ti, které paní Dao nechala vyslechnout.

“Za tím drakem, skoro od stropu... ten drak je ze zlata, mimochodem.”

“Hm,” obhlédl jsem metr vysokou sochu se dvěma hlavami, rozšklebenými čelistmi a očima z rudých drahokamů, “už ji vidím, támhle je druhá, asi dveře. Jak ale dovnitř?”

“Dívejte se po ohmataných místech... zkuste levou zadní nohu?”

Zaramploval jsem zlatou nohou a tajné dveře se skutečně otevřely - dýchl na nás čistý chladný vzduch.

“Rychle dovnitř! Ať to tam taky nenasmrádne. Je to vzduchotěsné.”

“Vidím,” nafukovací těsnění bylo nepřehlédnutelné; to už jsem za námi zavíral. V chladném vzduchu byla cítit ocel a příznačný strojní olej.

 

* * * * *

 

Světla skrytá ve stropě se tlumeně rozzářila - generátor někde hluboko v podzemí stále spolehlivě pracuje.

“Tradice je tradice, ale elektřina je elektřina - vynalézavost se mi na lidech vždy líbila,” řekl Moon a já jen tiše žasl: zdi byly obložené stovkami mečů, dýk, šavlí, kordů, nožů, sekáčků, kinžálů, jataganů...

“Sleduju, že paní Dao je na zbraně docela vysazená.”

“Při jejím způsobu života se není co divit... Tohle jsou tretky - pokračujme v prohlídce, prosím.”

“Tretky?” vykročil jsem ke dveřím na opačné straně chodby - byly troje, jedny rovně, jedny doprava a jedny doleva, všechny z leštěného načervenalého dřeva.

“Jdeme do těch prostředních,” řekl Mistr Moon, jako by zapomněl, že to jsou moje nohy, co se boří do vysokého orientálního koberce.

 

* * * * *

 

Když jsem otevřel (ty prostřední), málem jsem zařval a chudák Moon zažil, jaké to je, být použit jako palcát.

Rána naštěstí nedopadla.

“Omlouvám se, reflex.”

“Nic se nestalo.” Oba jsme zírali na to, co nás (mě) vyděsilo. Stálo to vprostřed velké kruhové místnosti v patřičně rozměrném skleněném kvádru, bylo to zalité světly malých bodovek a vypadalo to trochu jako středověká zbroj.

Jenže...

Jenže.

Stín démona,”tiše - tak nábožně - vydechl Moon. “Tak tohle už žádné tretky nejsou,” zamrkal a přejel očima po zbraních ve vitrínách.

“Vy se v tom vyznáte?”

“Pokud se dožijete mého věku, tak se v tom také vyznáte. Je to, abych tak řekl, životní nutnost.”

“Že bychom si něco půjčili?”

“Kteroukoli z těch dvou katan tam naproti, mohu-li doporučit,” při pohledu na vodorovně zavěšené zbraně v dřevěných, černě lakovaných pochvách se mu žádostivě zaleskl zrak.

(...)

 

(Jiří Kulhánek, Noční klub II)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist