Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

A JÁ JSEM, A JÁ JSEM
NA DOLINĚ ORAL

Až si budete vybírat volské spřežení, neberte si ta menší zvířata. Tuhle chybu jsme udělali my s Čestmírem Uhrem, když jsme byli určeni za voláky. Nemuseli jsme si vybírat ty nejmenší, protože jsme na přidělování párů přišli do chléva první. Zdeněk Mužík, Jiří Řezníček, Miloslav Doubrava a další lajdáci se dostavili bůhví jak dlouho za námi, když už jsme si definitivně vybrali nejdrobnější pár roháčů. Ale jaképak roháče, ona to byla jen taková volčata, protože z těch jediných nešla hrůza. Ti ostatní byli obři, kterým člověk neviděl přes hřbet, byly to kolosy, ke kterým bylo o strach i přistoupit. Skot vůbec vypadá o strach pro toho, kdo není z vesnice. On má totiž takový divný pohled. Co je to platné, že krávy, bulíci a voli mají údajně nejkrásnější oči mezi tvorstvem, když se s nimi dívají tak zavile. Když stojí vůl u žlabu a podívá se po vás jen tak poočku, máte rázem chuť dát se do klusu. A to i tehdy, když se po vás podívá tak malé volátko, jaké jsme si vybrali my s Čestmírem Uhrem.

Oni to totiž nebyli tak malí volíci, jak to povídám. Oni byli prostě mnohem menší než ty ostatní tři páry. Jenže ty tři páry byly sestaveny z mimořádně vyvedených zvířat. Jeden z nich byl například absolutně největší vůl na okrese, který měl z různých hospodářských výstav plno zlatých medailí. Byl snad zkřížen s mastodontem a budil v nás hrůzu. Zdálo se nám, že takové zvíře se nikdy nedá ovládnout, natož pak zapřáhnout k vozu nebo ke pluhu. Ke všemu byl spárován se stejně velkým hromotlukem a oba dva byli k nerozeznání od dalších dvou párů, které - nevím proč - byly bez medailí. Snad na těch hospodářských výstavách hučeli o půltón výš nebo co.

A vidíte, jak se člověk mýlí. Zatímco ti obrovití volové byli klidní, trpěliví a váhaví, prostě přesně takoví, jaké začátečník potřebuje k volaření, naši drobní voloušci byli naopak nezkrotní, pohybliví jako jiskry, temperamentní a rychlí jako závodní kůň.

Nevím, jestli máte představu, co to znamená ustrojit toto zvíře k tahu. Samozřejmě že nejde o to natáhnout mu kalhoty a košili. Na ustrojení volského potahu potřebujete kšíry a jho, jemuž se někde říká ího nebo taky krumpholc, krumpolec nebo koprdle. My jsme své tahouny strojili do čel. Do něčeho takového, jako je chomout pro koně. Jenže chomout se podobá velikému koženému límci a přetahuje se zvířeti přes hlavu. Čelo je takový veliký dřevěný rohlík, který přiložíte zvířeti na čelo a připoutáte ho řemínky k rohům, aby nespadlo. Z obou špiček tohoto rohlíku vedou pak postraňky k vozu nebo k pluhu. Aby rohlík zvíře nedřel, je podložen koženým polštářkováním. Volek s tímto jařmem vypadá tedy na první pohled, jako by měl na čele obklad, protože ho zrovna bolí hlava. Což ostatně není vyloučeno, protože tím čelem vlastně tahá.

To je ovšem jeho věc, ale vy si tedy představte, že vás někdo pošle připínat čelo zvířeti, které vidíte poprvé v životě. A zrovna na rohy, které jsou evidentně jeho hlavní zbraní. Je to tedy něco podobného,jako kdyby vás někdo napoprvé poslal navlékat tygřici na zuby zavařovací gumičky. Jenže tygřice je menší než vůl a tváří se příjemněji. Nebo aspoň přezíravě. Volek oči zlověstně poutí a vůbec nevypadá na to, že by se chtěl k vám lísat.

(...)

 

(František Nepil, Střevíce z lýčí)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist