Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

Návrat domů

Gerbersauští rádi vandrují a je zvykem, že mladý člověk uvidí kus světa a cizí mravy, dřív než se osamostatní, ožení a navždy podlehne neodolatelné moci domácích obyčejů. Většina však už po krátkém putování objeví výhody domova a vrátí se a je vzácností, když někdo uvízne v cizině až do pozdních mužných let, nebo dokonce napořád. Přece jen se to však čas od času stane a ten, kdo to udělá, bývá pak proti své vůli v rodném městě uznávanou, byt velmi kritizovanou slavnou osobností.

Jednou z takových osob byl August Schlotterbeck, jediný syn jircháře Schlotterbecka na Lázeňské louce. Vydal se jako ostatní mladí lidé na zkušenou, a to jako obchodník, neboť jako chlapec byl slabý, a byl proto shledán pro jirchářství neschopným. Později se ovšem ukázalo, že křehkost a slabost byly jen rozmarem dospívání a z Augusta byl opravdu silný a houževnatý mladík. Začal však už s obchodnickým povoláním a v písařském kabátci shlížel na řemeslníky trochu svrchu, vlastního otce nevyjímaje. Ať už tím, že starý Schlotterbeck proto ztratil otcovskou něhu, nebo tím, že z nedostatku dalších synů se jednou přece jen musel vzdát představy, jak staré Schlotterbeckovo jirchářství zachová rodině - zkrátka na stará kolena začal obchod zjevně zanedbávat a užívat si a nakonec svému jedinému synovi zanechal podnik natolik zadlužený, že August musel být rád, když se ho za pakatel zbavil a prodal jednomu mladému jircháři.

Možná právě proto zůstal August v cizině, kde se mu ostatně dobře dařilo, déle, než bylo nutné, a nakonec už vůbec nemyslel na návrat domů. Když mu bylo něco přes třicet a nenašel podnět ani k založení vlastního obchodu, ani k ženění, zachvátila jej pozdní žízeň po cestování. Poslední léta pracoval za dobrý plat v jednom průmyslovém městě ve východním Švýcarsku, teď se toho místa vzdal a vypravil se do Anglie, aby se něco přiučil a nezrezivěl. Přestože se mu Anglie a město Glasgow, kde vzal práci, nijak zvlášť nelíbily, přece jen si tam nakonec zvykl na světoobčanství a neomezenou svobodomyslnost, a pocit sounáležitosti s domovem ztratil nebo ho rozšířil na celý svět. A protože jej nic nedrželo, přišla mu velmi vhod nabídka z Chicaga, aby tam jako ředitel vedl továrnu, a záhy v Americe zdomácněl stejně nebo stejně málo jako na dřívějších místech. Už dávno na něm nikdo nepoznal, že je z Gerbersau, a když se občas sešel s krajany, což se stávalo jednou za několik let, vítal je a choval se k nim stejně přívětivě a zdvořile jako k jiným lidem, takže se o něm doma šířila pověst, že se z něho stal sice vlivný boháč, ale také americký domýšlivec.

Když se domníval, že se po letech v Chicagu dost naučil a dost si uspořil, rozjel se za svým jediným přítelem, Němcem z jižního Ruska, v jeho domově si brzy otevřel malou továrnu, která ho živila, a požíval tam dobré pověsti. Oženil se s dcerou svého přítele a myslel si, že má na zbytek života vystaráno. Ale další události se odvíjely jinak, než si představoval. Nejprve ho mrzelo a znepokojovalo, že zůstává bezdětný, a jeho manželství tak ztratilo klid a spokojenost. Potom mu žena umřela, což ho přece jen bolelo, a statný muž poněkud zestárl a začal být zamyšleny’. Po několika dalších letech začaly obchody jít hůře a v důsledku politického neklidu nakonec povážlivě váznout. Když pak o rok později ještě zemřel i jeho přítel a tchán a on zůstal úplně osamocen, byl s mužovým klidem a usazeností konec. Poznal, že přece jen není jeden kus země stejný jako druhý, alespoň ne pro toho, jehož mládí a šťastné období se chýlí ke konci. Stále více uvažoval o tom, jak by si ještě mohl zajistit klidné stáří, a protože obchody už ho příliš nelákaly, na druhé straně však ztratil chuť putovat i pružnost dřívějších let, kroužila touha a naděje stárnoucího továrníka k jeho vlastnímu údivu stále těsněji a lačněji kolem rodné země a kolem městečka Gerbersau, na něž za desetiletí pomyslel jen zřídka a bez dojetí.

(...)

 

(Hermann Hesse, Malý svět)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist