Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

(10)

Cerafino Toribo, pohledný Filipínec v dobře střiženém hnědém obleku, sebral z pultu telegrafní přepážky dva desetníky a tři centy a usmál se na znuděnou blondýnku, která přijala jeho telegram.

"Půjde to hned, zlato?"

Mrkla mrazivě na text. "Hotel Mansfield? Bude to tam za takových dvacet minut – a to zlato si nechtě."

"Díky, zlato."

Toribo elegantně vycouval z místnosti. Blondýnka napíchla telegram na bodec a prohodila přes rameno: "Ten chlap musí být cvok. Posílat telegram do hotelu tři bloky od nás."

Cerafino Toribo kráčel po Spring Street, vypouštěje přes vycpané rameno kouř z čokoládově hnědé cigarety. Na rohu Čtvrté ulice zabočil k západu, prošel kolem dalších tří bloků a zabočil do postranního vchodu Mansfieldu, vedle holičství. Vystoupil po několika mramorových schodech do mezaninu a za pisárnou vyšel po schodech, potažených kobercem, do třetího poschodí. Minul výtahy a prošel dlouhou chodbou až na konec, rozhlížeje se po číslech dveří. Nato se vrátil půl cesty k výtahům a sedl si do výklenku s dvěma okny, vedoucími na dvůr. Stál tam stolek se skleněnou deskou a několik židlí. Toribo vytáhl cigaretu, připálil si ji o nedopalek, opřel se dozadu a naslouchal výtahům.

Kdykoli některý zastavil v jeho poschodí, rychle se předklonil a poslouchal, až uslyší kroky. Ty se ozvaly asi tak za deset minut. Vstal a přistoupil k rohu zdi, kde začínal výklenek. Z pravého podpaždí vytáhl dlouhou štíhlou pistoli, přehodil ji do pravé ruky a držel ji při zdi vedle nohy.

Chodbou se blížil zavalitý Filipínec ve stejnokroji poslíčka a s obličejem podobaným od neštovic. V ruce držel malý podnos. Toribo sykl a zdvihl pistoli. Zavalitý Filipínec se prudce otočil. Rozevřel ústa a vyvalil oči na pistoli.

"Pro který pokoj?" zeptal se Toribo.

Zavalitý Filipínec se velmi nervózně, prosebně usmál. Přistoupil blíž a ukázal Toribovi žlutou obálku, kterou měl na podnose.

Bylo na ní tužkou napsáno číslo 338.

"Polož to na stůl!" vyzval ho Toribo klidně.

Zavalitý Filipínec položil telegram na stůl. Oči nespouštěl z pistole.

"Zmizni!" řekl Toribo. "Strčils ho prostě pod dveře, jasný?" Zavalitý Filipínec přikývl kulatou černou hlavou, opět se nervózně usmál a rychle odešel k výtahům.

Toribo strčil pistoli do kapsy saka a vytáhl bílou obálku. Velmi opatrně ji otevřel a vysypal z ní lesklý bílý prášek do prohlubeniny mezi levým palcem a ukazovákem rozevřené dlaně. Prudce si šňupl, vytáhl jasně červený hedvábný kapesník a otřel si nos.

Chvíli stál nehybně. Oči se mu zbarvily matně jako břidlice a kůže nad vysedlými lícními kostmi snědého obličeje jako by se mu napjala. Hlasitě oddychoval a zatínal zuby.

Pak vzal žlutou obálku, prošel na konec chodby, před posledními dveřmi se zastavil a zaklepal.

Ozval se hlas. Filipínec přitiskl ústa ke dveřím a vysokým, velmi uctivým hlasem odpověděl: "Pošta pro vás, pane."

Zaskřípala pera postele. Uvnitř se po podlaze blížily kroky. V zámku se otočil klíč a dveře se otevřely. To už měl Toribo opět v ruce pistoli. Sotva se dveře otevřely, plavným pohybem boků do nich rychle vkročil a přitiskl ústí štíhlé pistole Maxů Chillovi k žaludku. "Dovnitř!" zavrčel a jeho hlas teď měl kovový tón bendžové struny.

(...)

 

(Raymond Chandler, Španělská krev)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist