Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

STRÝČEK EINAR

„Bude to jen minuta." řekla žena strýčka Einara roztomile.

„Nikdy," odpověděl. „I kdyby to trvalo pouhou sekundu."

„Dělala jsem se s tím celé ráno," řekla a protáhla si bolavá záda, „a ty mi teď nepomůžeš? Za chvíli bude pršet."

„Tak ať prší," odsekl zamračeně. „Nenechám se propíchnout bleskem jen kvůli tomu, abych ti usušil prádlo."

„Ale umíš to tak rychle."

„Už jsem řekl; nikdy." Křídla podobná velké dehtované plachtě, se mu nervózně chvěla na rozhorlených zádech.

Podala mu tenkou šňůru, na které visely čtyři tucty čerstvé vypraných kusů prádla. S odporem si ji omotal kolem prstů. „Takhle jsem tedy dopadl," mumlal si hořce, „takhle jsem tedy dopadl." Zlosti mu téměř vyhrkly slzy do očí.

„Neplač; zase bys mi ho zmáčel," řekla. „Tak honem, vzhůru a proleť se s ním okolo."

„Proleť se s ním." Jeho hlas zněl duté, prázdné a ublíženě. „Je ti to jedno: jen ať hřmí, jen ať leje"

„Kdyby byl pěkný, slunný den, nežádala bych tě o to," namítla logicky. „Takhle bude celá má práce k ničemu, když mi nepomůžeš. Prádlo bude viset všude po domě..."

To zapůsobilo. Nade vše nenáviděl prádlo visící a vlající po místnostech, takže se jeden musí pořád shýbat a plížit se mezi ním. Vzlétl. Jeho velká zelená křídla se rozevřela. „Ale jen k ohradě pastviny!"

Vír; vznesl se vzhůru a jeho křídla bila a stlačovala chladný vzduch. Než bys řekl „Strýček Einar má zelená křidla" vznášel se nad farmou a prádlo, zmítané větrem a vírem jeho křídel, táhl za sebou ve velkých třepotajících se smyčkách.

„Chytej!"

Snesl se a spustil prádlo suché jako pražená kukuřice na několik bílých prostěradel, které tam pro ně rozprostřela.

„Děkuji!" zavolala.

„Ech!" zvolal a odlétl pod jabloň, aby přemýšlel.

Hedvábně jemná, krásná křídla visela za strýčkem Einarem jako plachty barvy zeleného moře; při každém jeho prudším pohybu zašeptala a zašustila. Byl jedním z malá členů Rodiny, jehož neobyčejnost byla patrná na první pohled. Všichni jeho temní bratranci, synovci a bratři, ukrytí v malých městech po celém světě, měli nepostřehnutelné mentální schopnosti nebo uměli používat čarodějnictví či bílých špičáků, nebo se snášet z oblohy jako ohnivé listí, nebo se honit lesem jako stříbrní vlci. Ne však muž s velkými zelenými křídly.

Ne že by svá křídla nenáviděl. Ani nápad! Už od mládí létal, vždy v noci, protože noc je pro okřídleného muže vzácná příležitost. Denní světlo představuje nebezpečí, vždycky představovalo a vždycky bude představovat; ale v noci, ach, v noci, plul nad ostrovy mraků mořem letního nebe. Ničeho se nemusel bát. Bylo to úchvatné, povznášející, skvělé.

Ale teď už v noci létat nemohl.

Když se (před několika lety) vracel z rodinné slavností v Mellin Townu ve státě Illinois do jednoho vysokohorského průsmyku v Evropě, napil se příliš silného karmínového vína. „Bude to v pořádku," říkal si tehdy nejistě, když za svitu ranních hvězd vzlétl nad vršky za Mellin Townem a vyrazil na dlouhou cestu. A potom - blesk z čistého nebe-

(...)

 

(Ray Bradbury, Sloup ohně a jiné příběhy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist