Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

2. srpna

Pokud neprší nebo není zataženo, chodíváme vpodvečer do našeho privátního kina. Není to nikterak daleko_

Vyběhneme do prvního patra a vnikneme do pokoje číslo pět, až na konci chodby. Je obrácen na západ a místo okna má dveře vedoucí na úzký dřevěný balkónek. Zpuchřelá prkna podlahy se pod námi varovně prohýbají, ale kojíme se nadějí, že vydrží. Petr přinese z pokoje dvě rozviklané židle, postaví je vedle sebe, galantním pohybem mi nabídne tu méně vratkou, pak se s rukama překříženýma na prsou uvelebí vedle mne a biograf začne …

Film, který běží po celé šíři západní oblohy, nás vždycyk uchvátí svou výpravností, je to gigantický cineskop, v hýřivých barvách, až oči přecházejí.

Jeho příběh je prajednoduchý a bez zápletek - film se jmenuje Západ slunce nad Kavčím sedlem - zato po stránce výtvarné je vždycky jiný a zbrusu nový. Někdy je to líbezná idylka dojímající svou pokorou, jindy drama, rozčilující drama fantastických barev, světel, stínů a zásvitů, plné pohybu, proměn a bizarních tvarů. Zvuková kulisa je při vší skromnosti a obvyklosti spolehlivě účinná: ustavičný šumot lesů, svist větru ve stéblech trav a vzdálené poštěkávání psů, které v člověku umocňuje pocit osamělosti. Někdy Petr přinese kytaru a vydrnkává na ní Nebeské jezdce, jedinou melodii, kterou zvládl.

Zásadně a bez domluvy při té projekci mlčíme, a i po ní se odříkáme hodnocení a kritických připomínek - nikdo z tvůrců na ně není zvědav. Bylo to báječné, ale do údolí se už vecpala tma a na hasnoucí obloze jiskří osamělá hvězda, takže fofrem do tepla! Pokračování zítra - jestli ovšem nebude zase cedit!

 

(Jan Otčenášek, Když v ráji pršelo)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist