Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

21. Viktorův deník pokračuje

Pozdě odpoledne si hoši našli další zábavu: Postavili na sebe do věžičky několik podlouhlých plechovek od konzerv, když je napřed vypláchli ve vyvěrající říčce. Pak se od startovní čáry snažili kaménky věžičku nebo aspoň její část zasáhnout a porazit.

Občas se některá plechovka po slabém zásahu jen trochu pohnula, ale nespadla, tím méně aby spadla věžička celá. Jen málokomu se podařilo porazit všechny plechovky.

Když je házeni na věž omrzelo, vynašli si jinou zábavu: plechovky pouštěli po proudu říčky a bombardovali je ze břehu. Každý zásah kaménkem se počítal jako bod. Altar stál asi dvacet metrů po proudu ve vodě, nepotopené plechovky chytal a vyhazoval na břeh, aby svou pouť po vodě podnikly znovu. Nakonec všechny potopené plechovky z vody pečlivě vylovili, aby dno říčky zůstalo čisté.

Ještě více se oteplilo, ale obloha se zatáhla a začalo drobně krápat. Byl to první déšť, který u Modrého jezírka zažili. Hoši se chvíli dívali, jak dešťové kapky dopadají na jezerní hladinu, a Olda s pohledem upřeným k ostrovu se zeptal Romana: "Doplaval bys odtud až na ostrov?" Roman se na něj podíval a pak trochu za hanbené řekl: "Já myslím, že asi ne. Je to přece jen velká dálka. Nikdy jsem takovou štreku neplaval!" A Denny dodal: "No a co teprve takový Elvi, když snad ani plavat neuměl ..."

Rozpršelo se tak, že nemohli zůstat venku, a Denny vykřikl: "Pojďme do jeskyně, Roman by nám mohl zase číst z Viktorova deníku!"

To byl jasný povel pro všechny. Nechali pozorování deště a nahrnuli se do jeskyně, která rázem ožila jejich hovorem, smíchem a hlukem. Denny si přitáhl svůj spací pytel k Romanovi, aby mu neušlo ani slůvko, a i ostatní si jeden po druhém přisunuli spacáky.

V jeskyni se při zatažené obloze zešeřilo. Roman vytáhl ze své mošničky deník: "Řeknu vám, že Viktor s Elvim byli opravdu odvážní kluci! Když jsem ráno rozlepoval několik stránek slepených vlhkem, leccos jsem rozluštil. Byla to dvojice skutečně k pohledáni! Jen počkejte, co všechno podnikli!"

"A kde se vlastně seznámili?" pípnul Špuntík.

"To jsem se nedočetl, snad o tom bylo něco bližšího na stránkách, co nejsou k přečtení," odpověděl Roman. "Jisté je, že se setkali ve městě možná na nějaké dopolední nedělní kopané, Elvi totiž měl u sebe kopací míč a hustilku. Šli pak spolu směrem k Modré rokli, jak jsem vyrozuměl, a cestou snad někde na skládce našli starý gumový člun. Elvi prý povídal, že by se ten člun mohl vyzkoušet na nějakém rybníku za městem. Šli prý hrozně dlouho, povídali si, střídali se v nesení toho člunu - a podle matného popisu cesty zřejmě došli až někam sem k Modrému jezírku. Kdyby se dalo přečíst všechno, co je na těch rozmáčených stránkách napsáno, byli bychom chytřejší. No, u pak asi napumpovali člun - Elvi měl přece při sobě pumpičku -, svlékli se do trenek a odvážili se na plavbu po jezeře. Elvi se ale bál, říkal, že nedovede moc plavat, a tak s sebou vzal do člunu pro jistotu nějakou plechovku, co někde cestou asi našli, na vylévání vody."

(...)

 

(Jaroslav Foglar, Modrá rokle)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist