Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Dějství druhé

VILLY

... Už, už si vás vážím. Jste taková ... zatra, zatra ... tajemná, zkrátka. Proč mi právě u vás napadají takové krásné věci, to s těmi zvony, a teď už opět jiné a jiné? Nikdy se mi to nedělo a teď najednou vidím, za mnou leží přece leccos krásného a jistě už taky přede mnou. Taková jste – – (Náhlou, jaksi bezohlednou otázkou.) A proč že jste se vlastně ještě nevdala?

SLÁVKA (Pohledne naň s úžasem, příkře a odmítavě; mlčí)

VILLY

Nu co, urazila jste se? Vždyť já jen tak se ptám a už napřed vím, že leda jen rukou pohrdavě mávnete a zasmějete se – – Proč že jste se tedy nevdala?

SLÁVKA (Hledí naň, změní náhle příkrý výraz, zasměje se)

Moc, chlapečku, moc se ptáš –

VILLY (Také se směje)

Aha!

SLÁVKA (Stále naň hledíc, mhouří záhadně oči, hraje)

Počkal, chlapečku, počkal. Třeba ... ještě letos na podzim se vdám. Třeba ... ženich dnes trucuje, a od zítřka už nepřestane psaníčka posílat, dokud se nesmiluju –

VILLY (Vesele, prostě)

Smilujete se? A třeba se ještě nesmilujete. Ale ... to je vaše věc. Kdož ví, co vy ještě – – (Hledí na ni jak s podivem, zasměje se.) Ale krásně, krásně jste jim to řekla, tatíkům. Co? Že by mládí nebylo více, než něčím, kam se chodíme po létech vyvzdychat, vyvzpomínat jak na hrobeček? Že po něm nezbude více než po nemoci, z které se vystůněme?

SLÁVKA

Ale ... to jsem přece neřekla!

VILLY

Když ne tak, jinak. Podobně nějak – – (Vstává, do celého těla tryská mu prudký pohyb.) Tak jim to, tatínkům, mezi prsty proklouzlo, a nevědí teď, bylo-li co opravdu nebo nebylo ! (Posunkuje prudce rukama.) Ale kdež! Mládí že by nebylo? Je to! Je! Tuhle ruku zavřu – a mám to v hrsti. Ruku po vás vztáhnu – a stisknu hodně, hodně – – (Pohyb směrem k ní.)

SLÁVKA

Hned si opět sednete!

VILLY (Zalekle zchabne)

Ale ... kdež že bych se já vás jen, jen dotekl – –! (Je zmaten, zanaslouchá ven oknem, pausa; pak.) Co to hučí?

SLÁVKA (Úsměšek)

Slyšíte to teprve nyní?

VILLY

Ne, ne, už dlouho. Stále.

SLÁVKA

Řeka, přece.

VILLY

Řeka? Vidíte ... zdá se mi, že s tím také běžím, plynu, hučím – – (Už setřásl zmatek; trochu smíchu.) A jim, tatíkům, tak to mezi prsty proklouzlo! Sedí tam teď naproti sobě, hledají to jeden druhému v obličeji, jedou po tom jak prstem po řádcích, které už docela vybledly, kde nic, tu nic – – (Náhle.) Počkejte, Slávko ... přinesl jsem vám něco – – (Slávka naň tázavě pohledne, chce asi něco říci; v témž okamžiku zazní z dálky hudba několika smyčcových nástrojů; oba hledí k oknu.)

SLÁVKA (Zasměje se posléze ostře)

VILLY

Proč se smějete?

SLÁVKA (Ještě se smíchem)

Ženich trucuje – – A co že jste mi přinesl?

VILLY (Hledí střídavě na ni a k oknu; letmá chmůra po čele; s jistou příkrostí)

(...)

 

(Fráňa Šrámek, Měsíc nad řekou)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist