Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

Ediční poznámka

Tento svazek je první knihou souboru, který pod názvem Příběhy Sherlocka Holmese má v nových překladech zpřístupnit českému čtenáři všechno, co sir Arthur Conan Doyle napsal o Sherlocku Holmesovi.

Tedy nikoli úplný Conan Doyle, jehož literární dílo jde do desítek svazků, mezi nimiž holmesiana představují jen nepatrnou část, ale úplný Sherlock Holmes.

Conan Doyle o svém nejslavnějším hrdinovi napsal čtyři romány (Studie v šarlatové, Podpis čtyř, Pes baskervillský, Údolí strachu) o pět knih povídek (Dobrodružství Sherlocka Holmese, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka Holmese, Poslední poklona, Archív Sherlocka Holmese).

Úvodní svazek našeho souboru přináší první tři z těchto knih v chronologickém seřazení (tak, jak je Conan Doyle kdysi postupné publikoval). Čtenář se v nich seznamuje s historií obou nesmrtelných přátel – Sherlocka Holmese a doktora Watsona – od samého počátku a je postupně uváděn do celého holmesovského cyklu. Jednotlivé svazky budou provázeny jen orientačními edičními poznámkami, rozsáhlejší studie o autorovi a jeho díle bude připojena k závěrečnému svazku.

 

Staré české překlady Holmesových dobrodružství (většinou s 20. let našeho století) jsou dnes prakticky nedostupné; papír těchto knih dosloužil a rozpadl se; nemluvě už ani o úrovni tehdejších překladů, mnohdy zkomolených a krácených, a ledabylosti nakladatelské prácev některých vydáních například pod původním titulem vycházela jen část povídek a podobné. (Teprve po druhé světové válce František Gel svým novým překladem Psa baskervillského dokázal, že i autor Sherlocka Holmese měl styl, nikolituctový, ale harmonický, dobově racionální a – pro nás dnes – starosvětskyrozmarný.)

A tak žije Sherlock Holmes ve vědomí našich zájemců o detektivní literaturu jako sice známá, ale málem mytická postava; kromě Studie v šarlatové, Psa baskervillského a několika povídek nebylo možné se s ním v posledním čtvrtstoletí v Čechách seznámit. Snad také proto jsme se ohlas setkávali s názorem, že Sherlock Holmes a jeho případy jsou už dnes cosi jako naivní a pimprlová antikvita, něco jako v loutkářské branži Matěj Kopecký, a že knihy o něm jsou vhodné tak nanejvýš dětem na hraní. Toto zjednodušení, zdá se mi, plyne především a právě z neznalosti, pokud ovšem nejsme natolik sofistikovaní, že se v detektivce neobejdeme bez psychoanalýzy nebo že nás ze zívání vytrhnou už jen jedem napuštěné žiletky v botách Flemingových špiónů. Když jsem při přípravě tohoto souboru znova četl všechno, co Conan Doyle o Sherlocku Holmesovi napsal, překvapila mě kvalita a vyrovnanost jeho prací – byl to opravdu seriózní autor, a vidíme-li ho dnes zjednodušené, není to jeho vina. Byl nejenom jedním ze zakladatelů detektivní literatury, prakticky ve svých knihách aplikoval převážnou část zásad, beznichž se dodnes žádný autor detektivek neobejde; teprve známe-li knihy oHolmesovi, vidíme, jak mnoho efektů dnešních autorů je z druhé ruky. A podobně neopodstatněný se mi zdá názor, že z knih o Holmesovi zůstalo jen několik,že ostatní nepřežily. Je tomu právě naopak, celý holmesovský cyklus – i kdyžbyl psán ve velikém časovém rozpětíje neobyčejně vyrovnaný; starý pánpracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou: téměř nikdy nešel pod svouúroveň.

(...)

 

(Arthur Conan Doyle, Dobrodružství Sherlocka Holmese)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist