Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

PLODY NEJDRAŽŠÍHO VZDĚLÁNÍ

Benátky jsou jedním z nejkrásnější evropských měst, a ačkoliv jsem je v minulosti mnohokrát navštívil, nikdy jsem se tam nezdržel. Vždycky jsem totiž jel někam jinam, takže jsem neměl moc času na důkladnější prohlídku města. Když jsem jednoho horkého léta pilně pracoval, cítil jsem se unavený a potřeboval jsem změnu. Vzpomněl jsem si na Benátky. Rozhodl jsem se, že tam na týdnen zajedu, odpočinu si a přitom se s městem seznámím. Připadalo mi, že přesně to potřebuji - poklidnou dovolenou v takovém prostředí. Jen málokdy jsem pak svého rozhodnutí tolik litoval. Kdybych věděl, co se mi přihodí, radši bych utekl do New Yorku, nebo do Buenos Aires, anebo třeba až do Singapuru, a do tohoto nejkrásnějšího z měst bych nikdy nevkročil.

Projel jsem nádhernou a jedinečnou Francií, spořádaným Švýcarskem, vysokými horskými průsmyky, kde podél silnic ještě ležely ošklivé hromádky špinavě šedého sněhu. Pak jsem sjel do Itálie a vydal se za svým cílem. Počasí bylo skvělé, dokud jsem nedojel na silnici vedoucí k Benátkám. Tu se obloha se zázračnou rychlostí změnila z modré v černou a objevily se na ní propletené nitky sytě modrých a bílých blesků. Začala chrlit tak mohutné přívaly deště, že stěrače na předním skle byly zcela k ničemu a stejně jako já, musel zastavit celý řetěz aut. Stovky hystericky netrpělicých Italů uzavřených ve znehybnělzch vozech, které stály natlačeny těsně za sebou, se snažily ulevit svému rozčilení kakafonickým troubením na klaksony a ječením nadávek na ostatní řidiče, což přehlušovalo i hukot deště.

Po velmi zdlouhavé jízdě (postupoval jsem skutečně krokem) se mi podařilo dostat auto do garáží, u nichž silnice končila. Když jsem auto pečlivě zaparkoval, našel jsem si statného nosiče. V prudkém lijáku jsme utíkali jako o závod k přístavišti, kde už čekal rychlý motorový člun. Patřil hotelu, ve kterém jsem si objednal pokoj. Moje zavazadla byla úplně promočená. Naložili jsme je do člunu, dal jsem nosiči zpropitné a nastoupil jsem. Lehký tropický oblek jsem měl mokrý, takže vypadal jako splihlý hadr. Ve chvíli, kdy se člun vydal na cestu, déšť ochabl a změnil se v mírné mrholení, které viselo nad kanály jako jemný závoj z batistu, tlumící červenohnědé, hnědé a růžové fasády budov tak, že připomínaly nádherně vybledlý obraz od Canaletta.

Rychle jsme ujížděli Grand Canalem, dorazili jsme k hotelu a člun zamířil k molu. Motor zadrhával, až docela utichl. V tu chvíli nás míjela gondola se dvěma cestujícími, řízená sklíčeným a zmoklým gondoliérem. Oba cestující se chránili před nevlídností počasí velikánským deštníkem, takže jsem jim neviděl do tváří. Když však gondola proplula okolo mola a zamířila úzkým kanálem k domu Marca Pola, zaslechl jsem zpod deštníku pronikavý ženský hlas - zjevně produkt Roedeanu, té nejdražší ze všech anglických souromých škol.

"Jistě, Neapol je jako Benátky, jen tam není tolik vody," poznamenal hlásek flétnovým tónem.

Stál jsem jako přikovaný k molu před hotelem a zíral na gondolu mizící v dáli. To se mi jistě jenom zdálo, přesvědčoval jsem sám sebe. Zkušenost mi však říkala, že na větě je jenom jeden takový hlas, jenom jediný, navíc schopný takového směšného výroku. Ten hlas patřil mé bývalé přítelkyni, kterou jsem neviděl už dobrých třicet let, Ursule Pendragon-Whiteové. Právě ji jsem ze všech svých přítelkyň zbožňoval nejvíc, ale také jsem se kvůli ní nejvíc trápil.

(...)

 

(Gerald Durrell, Piknik a jiné pohromy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist