Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

23. DEN LEDU

Prezidentská jachta, alias Plavidlo meziostrovní dopravy číslo jedna, za celou dobu své třísetleté existence jistě nikdy nevypadala takhle krásně. Nejenže ji ověsili girlandami vlajek, ale dostala také nové šaty v podobě bílého nátěru. Naneštěstí pracovníci se v obou případech vyčerpali dříve, než dílo dokončili, takže kapitán úzkostlivě dbal na to, aby kotvil obrácený k pevnině pravobokem.

Prezident Farradine byl rovněž slavnostně oděn ve skvělém modelu navrženém paní prezidentovou, který mu dodával vzhled křížence mezi římským imperátorem a kosmonautem z dob počátků kosmických letů. Nezdálo se, že by se v něm cítil bůhvíjak dobře. Kapitán Sirdar Bey byl rád, že jeho uniforma sestává z bílých šortek, košile s rozhalenkou a nárameníky a ze zlatě lemované čepice, v čemž si připadal úplně dobře, ačkoli si marně snažil připomenout, kdy to měl na sobě naposledy.

Navzdory snahám pana prezidenta na každém kroku si tógu přišlápnout a upadnout, oficiální část cesty proběhla velmi dobře a krásný model mrazírny na palubě fungoval bezvadně. Vyráběl nesčetné množství šestibokých ledových hranolků přesně v té správné velikosti, aby zapadly do sklenic s drinky. Účastníkům nikdo nemohl mít za zlé, že nechápali, jaký je vločka překrásný název, vždyť málokdo na celé Thalasse vůbec kdy viděl sníh.

Nyní si už modelu přestali všímat a obrátili pozornost ke skutečné mrazírně, která pokrývala několik hektarů tarnského pobřeží. Nějaký čas trvalo, než přepravili pana prezidenta s jeho svitou, kapitána Beye a jeho důstojníky plus všechny ostatní hosty z jachty na pobřeží. Nyní, v posledních pablescích dne, postávali uctivě podél okraje šestibokého ledového bloku dvacet metrů širokého a dva metry vysokého. Nejenže to byl největší kus zmrzlé vody, jaký kdo z nich v životě viděl – zároveň to pravděpodobně byl i největší ledovec na celé planetě. Dokonce ani na pólech tu neměl led velkou příležitost, aby se usazoval. Neexistovaly tu rozměrné kontinenty, které by zamezovaly cirkulaci, v rychlých proudech vznikající kry snadno roztávaly.

„Ale proč má takový tvar?“ vyptával se prezident.

Zástupce kapitána Malina si jen povzdechl. Už to vysvětloval několikrát.

„Existuje stará úloha, jak pokrýt povrch jakékoli plochy stejnými obrazci,“ řekl trpělivě. „Máte přitom na výběr jen tři útvary: čtverec, trojúhelník a šestiúhelník. V našem případě se o trochu lépe hodí šestiúhelník, snáze se s ním manipuluje. Ledové bloky – celkem více než dvě stě, každý o váze šesti set tun – budou navzájem spojené a utvoří tak celistvý štít. Bude to něco na způsob chlebíčku se třemi vrstvami oblohy. Jak budeme nabírat rychlost, bloky se navzájem zataví dohromady a utvoří jednolitý ohromný disk. Nebo lépe zaoblený kužel, abych se vyjadřoval přesně.“

„Vnukl jste mi nápad.“ Prezident náhle vypadal živější než kdykoli předtím po celé odpoledne. „Nikdy jsme tu na Thalasse neměli kluziště. Takový to býval krásný sport – a ještě existovala hra, které se říkalo lední hokej, ačkoli si nejsem úplně jiný, jestli bych ji chtěl oživit. Viděl jsem ji totiž na videu. Ale bylo by překrásné, kdybyste nám udělali kluziště včas, aby se stihla olympiáda. Bylo by to možné?“

(...)

 

(Arthur C. Clarke, Zpěv vzdálené země)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist