Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

Recenze

Tento román (který v r.1986 obdržel americkou Národní cenu za nejlepší román) pojal autor jako deník sedmnáctileté Perly Schlomovitchové – prostitutky z terezínského ghetta. Spolu s Perlou se tak čtenář nenuceně dostává do protektorátní Prahy a ze zápisků z jednoho "obyčejného" života si pomalu skládá obraz tehdejší společnosti a morálky. Perla prodává své tělo za různé cetky, ve kterých nachází aspoň trošku radosti a díky kterým přežívá každý další den. Díky známosti s panem L. se mnohokrát vyhne povolání do transportu, jehož konečnou stanicí je koncentrační tábor. Ale poté co je i pan L. transportován, už nemá Perla žádnou jistotu, že ona nebude "další na řadě". Nakonec i Perla stojí na nádraží a čeká na svůj vlak, který jede do míst, odkud se málokdo vrátí...

Lustig se v jednom rozhovoru vyjádřil, že knihu začal psát v době, kdy dospívala jeho dcera. Tehdy si začal klást otázku, jak by asi v době 2. světové války dokázala přežít. Právě pro Lustiga je typické téma přežití mladého člověka v prostředí války a koncentračních táborů. Hlavní postavy jeho románů nejsou klasičtí hrdinové, kteří psali historii, ale můžeme je považovat za hrdiny všedních dnů už jen kvůli toho, že ve své době našli odvahu žít. V knize na mě nejvíce zapůsobily Perliny strohé zápisky o její prostituci: "5. listopadu. Jednou. Příruční kufřík na klobouky. Odpoledne dvakrát. Souprava zimního ženského prádla. Večer třikrát. Pánské šněrovací vysoké boty. Podkolenky. Nůžtičky na nehty." - stručné vyúčtování dala/dostala. Je zvláštní, s čím vším se tak mladý člověk jako Perla dokáže smířit a kolik zarážejících věcí dokáže přijímat s naprostou samozřejmostí.

 

(Arnošt Lustig, Nemilovaná)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist