Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

5. ÚNOS NA OBZORU

Pověst poustevníka Prokopa byla více než znamenitá. Usadil se v drsném, liduprázdném Posázaví a vybral si jako místo trvalého pobytu jeskyni, obydlenou tisíci běsy. Vyhnal je odtud modlitbami a začal poustevničit. Jeho neměnnou potravou byly kořínky a lesní plodiny. Přežil několik otrav houbami, mimo jiné i muchomůrkou zelenou. Velice rád vylupoval semínka ze smrkových šišek, a když se chtěl obzvláště rozšoupnout, žvýkal osvěžující šťovík. Pochopitelně i jeho obcházelo pokušení a poustevník je musel vší silou odhánět.

Někdy se mu zachtělo zpestřit si stereotypní jídelníček rakem, rybkou, nebo alespoň škeblí. Zurčící Sázava, která skotačivě přeskakovala přes veliké kameny v údolí, nabízela tyto lahůdky v nepřeberném množství. Prokop ale vždy dokázal odolat hříšným choutkám.

„Přišel jsem se do té Bohem i lidmi zapomenuté krajiny modlit,“ říkal si tvrdě, „a ne tu debužírovat jako nějaký dvorský hejsek! Ostatně - rybka, rak i škeble jsou živí tvorové, kteří mají právo radovat se z božího světa! Můj mlsný jazyk je nesmí této možnosti zbavit!“ A pustil se s chutí do dubové kůry nebo lopuchového listu.

Uprostřed asketického údobí poutníkova života se zčistajasna objevil v jeskyni sám ďábel! Rohatý čert, jak se sluší a patří. Nepřišel pochopitelně na přátelskou návštěvu, ale s nekalým úmyslem zbožného muže pokoušet. Přinesl s sebou plnou míru těch nejvybranějších lahůdek a s úsměvem rozeného pingla je nabízel Prokopovi. Byla to od obyvatele pekel přímo neuvěřitelná pošetilost, zrovna do nebe volající naivita. Poustevník, zocelený léty usilovného strádání, byl proti jakýmkoliv kulinárním chtíčům dokonale obrněn. Rafinované pokrmy v něm vzbuzovaly odpor a hnus. Navíc nad tím vším ještě převládla vrozená Prokopova bojovnost. Zrudl spravedlivým hněvem a promptně pocákal satana svěcenou vodou. Ten se začal na hliněné podlaze svíjet jako červ, ale jeho utrpení ještě zdaleka nebyl konec. Prokop narýsoval kolem pekelné bestie magický kruh a tím jí znemožnil útěk, odlet i prosté propadnutí do Luciferovy říše. Ďábel se stal bídným, bezmocným zajatcem.

A tehdy dostal poustevník znamenitý nápad, který ho proslavil i po staletích. Zapřáhl čerta do pluhu jako nějaké bezmocné hovado a donutil ho zorat úhor před jeskyní. Sám kráčel za ním a popoháněl ho krucifixem. Ďábel brblal, kňučel, vyplazoval jazyk a bezmocně tloukl kopyty do země, prosil i vyhrožoval, ale Prokop byl neoblomný. Propustil satanáše, teprve když se nevzhledný úhor proměnil v úhledné políčko.

Tenhle příběh se kdekomu velice líbil a pověst o statečném poustevníkovi, který zkrotil samotného pekelníka, se záhy roznesla po celých Čechách. K Sázavě se vypravil i sám kníže Oldřich se svou družinou. Stiskl poustevníkovi ruce a nabídl mu odměnu podle vlastního výběru.

„Sám pro sebe nechci nic,“ odvětil bez uvažování Prokop, „protože téměř nejím a jako oděv mi dobře slouží jediná režná košile. Lůžko mám z drnů a přikrývám se šťavnatými lupeny. Jsem opravdu plně saturován. Chceš-li však skutečně ocenit můj čin, postav u Sázavy klášter!“

(...)

 

(Miloslav Švandrlík, Nemravná dívka na vdávání)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist