Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

21

Leningrad, 17. ledna 1944

Ruská stíhačka Jak-1 hřměla nad hlavou Edvarda Moskena, když běžel shrbený zákopem.

Stíhačky většinou nenadělaly velkou škodu, protože to vypadalo, jako by Rusům došly bomby. Poslední, co slyšel, bylo, že vybavili piloty ručními granáty a ti se pokoušeli trefit jejich pozice, když nad nimi přelétávali!

Edvard byl v severní sekci vyzvednout chlapům poštu a získat poslední novinky. Celý podzim přicházela skličující hlášení o ztrátách a ústupu podél celé východní fronty. Už v listopadu dobili Rusové zpátky Kyjev a v říjnu byla málem celá německá jižní armáda obklíčena na sever od Černého moře. To, že Hitler oslabil východní frontu tím, že odvolal síly na frontu západní, situaci rozhodně nepomohlo. Ale to nejzneklidňující se Edvard doslechl dnes. Před dvěma dny začal generálporučík Gusev mocnou ofenzivu u Oranienbaumu, na jižní straně Finského zálivu. Edvard si pamatoval na Oranienbaum, protože tam byla jenom malá posádka, kolem které prošli při pochodu na Leningrad. Nechali ho Rusům, protože byl zcela bez strategického významu.

Teď Ivan dokázal v naprostém utajení shromáždit v okolí pevnosti Kronstadt celou armádu a zprávy říkaly, že kaťuše bez ustání bombardují německé pozice a že z hustého borového lesa, který tam rostl, jsou jenom třísky. V dálce sice slyšeli hudbu Stalinových varhan už několik nocí, ale že to bylo tak špatné, to netušil.

Edvard využil cesty k návštěvě lazaretu, aby se podíval na jednoho za svých hochů, který přišel v zemi nikoho o nohu, když šlápl na minu, ale zdravotní sestra, malinká Estonka se smutnýma očima v tak černomodrých důlcích, že vypadala, jako by měla masku, jenom potřásla hlavou a řekla německé slovo, které pravděpodobně znala nejlépe: „Tot.“

Edvard musel vypadat hodně sklesle, protože v jakémsi pokusu povzbudit ho ukázala na jinou postel, kde zřejmě ležel jiný Nor. „Leben,“ řekla a usmála se na něj. Ale oči byly stejně plné smutku. Edvard neznal muže spícího v posteli, ale když uviděl jasně bílý kožený kabát visící přes židli, pochopil, kdo to tam leží: byl to sám velitel roty Lindvig z regimentu Norge. Legenda. A teď leží tady! Rozhodl se, že chlapy téhle novinky ušetří.

Nad jeho hlavou zařvala nová stíhačka. Odkud se tahle letadla zničehonic objevila? Vloni na podzim to vypadalo, že Ivan jich už víc nemá.

Obešel roh a viděl před sebou Daleho stojícího skrčeného zády k němu. „Dale!“

Dale se neotočil. Poté, co byl v listopadu po výbuchu granátu v bezvědomí, už tak dobře neslyšel. Taky toho moc nenapovídal a měl skelný, nepřítomný pohled, který muži s šokem po výbuchu granátu často získali. Dale si ze začátku stěžoval na bolení hlavy, ale zdravotnický důstojník, který se na něj podíval, řekl, že toho pro něj moc udělat nemůže a že zbývá jenom čekat, jestli to přejde. Řekl, že je dost velký nedostatek bojujících na to, aby do lazaretu posílali zdravé.

Edvard položil ruku na Daleho rameno a ten se rychle a energicky otočil tak, že Edvard ztratil na ledu, jež se na slunci stal měkkým a hladkým, rovnováhu. Každopádně je mírná zima, říkal si Edvard a musel se smát, jak tak ležel na zádech, ale smích ho přešel, když zjistil, že zírá do ústí Daleho pušky.

(...)

 

(Jo Nesbø, Červenka nese smrt)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist