Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Vražda slečny Švejdové

"To snad nemohl udělal člověk," se širokým gestem pronesl doktor Válek a trochu bezradně zamrkal na kapitána Vápence. "Slečna Švejdova byla zardoušena s použitím tak obrovské síly, že se to vymyká všem mým dosavadním zkušenostem. Navíc má několikerý zlomeniny okončetin a podlitiny po ranách, které vesměs byly vedeny s nebývalou a téměř neuvěřitelnou razancí!"

"Ale doktore," usmál se Vápenec, "přece dnes nezačneme věřit na King-Konga!"

"Jistě jste čelí Vraždy v ulici Morgue," řekl doktor Válek, "a řeknu vám rovnou, že jsem si na tu povídku vzpomněl v okamžiku, kdy jsem spatřil slečnu Švejdovou. Edgar Allan Poe vysvětluje onu bestiální vraždu jako čin uprchlého orangutana a jsem na mou duši zvědav, co objevíte vy!"

"Nevím ještě, co objevím," pokrčil rameny Vápenec, "ale pokud vím, naši občané chovají místo opic spíš kanadské křečky nebo řecké želvy. Dva lidé v Praze mají zakrslou kamerunskou kozičku, ale ta to zřejmě neudělala. Jediný orangutan v pražské ZOO je ještě příliš mladý na to, aby vyhledával bestiální vraždy. Prozatím by měl co dělat, aby přemohl slepici. A tak se domnívám, vážený doktore, že budeme přece jen hledat mezi lidmi."

"Mezi obzvláště zdatnými a silnými muži," opravil ho doktor, "řekl bych tak od sto kilogramů nahoru!" Ještě jednou zakroutil hlavou a opustil kancelář.

Vápenec se zamyslel, chvíli váhal a pak vytočil číslo zoologické zahrady. Oddechl si, když se dozvěděl, že všechny opice včetně gorily a šimpanze Hurvínka mají neotřesitelné alibi. Pak se dostavil poručík Mihule. "Mám dva podezřelé," spustil, "první je milenec zavražděné Hugo Bašta, povoláním artista."

"Kolik váží?" zeptal se Vápenec.

"To nevím," řekl bezradně Mihule, "a pak je tu ještě její zhrzený nápadník, který bydlí v sousedním domě. Je to řezník Jáchym Krajta, přeborník ve volném stylu."

"A hrome!" vydechl Vápenec.

"Navíc nemá pořádné alibi," pokračoval Mihule, "říká, že trénoval, ale to mu nikdo nemůže potvrdit."

"Přijde na to, čemu se říká trénink," řekl Vápenec zlověstně. "Podíváme se mu pořádně na zoubek. Ale napřed zajedeme za tím artistou. Máš adresu?"

"Tu nám řeknou na jejich ústředí na Valdštejnském náměstí," informoval ho Mihule. "Mám tam zavolat?"

"Ne," řekl Vápenec, "podíváme se tam."

Sedli do vozu a zamířili k Valdštejnskému náměstí.

"Co myslíš?" vrtalo hlavou kapitánovi, "může mít artista doma cvičenou opici?"

"Co, prosím tě, blbneš s opicí?" podivil se neuctivě poručík.

"Taky se divím," řekl kapitán, "to ten zatra... doktor! Dneska přece nejsou takové platy, aby člověk mohl uživit kromě rodiny ještě orangutana!"

Mihule se na něho útrpné podíval. Ale to již byli na Valdštejnském náměstí před Ústředím čs. cirkusů a varieté. Vystoupili do druhého patra a zamířili přímo do sekretariátu. V ústrety jim vyšla usmívající se slečna a tázala se jich, má- li tu čest mluvit s hudebními klauny z Frankfurtu nad Mohanem. Když se legitimovali, přestala se poněkud usmívat.

(...)

 

(Miloslav Švandrlík, Draculův švagr)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist