Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Dávné Hirošimy

Všichni souhlasíme, že vaše teorie je šílená.
Rozcházíme se jen v tom, zda je dostatečně šílená, aby bylo
pravděpodobné, že je pravdivá.
Mám pocit, že tato teorie není dostatečně šílená.

NIELS BOHR V DISKUSI K REFERÁTU W. PAULIHO

Sovětský sborník Problémy kosmické biologie konstatuje, že v Indii byla objevena 4000 let stará lidská kostra, jejíž radioaktivita padesátkrát převyšuje přirozené radioaktivní „pozadí“, zjištěné v okolí. Jediné přijatelné vysvětlení podivného nálezu je, že tento člověk za svého života, přesněji řečeno těsně před smrtí, jež se nevyhnutelně záhy dostavila, byl mohutně ozářen nebo požil potravu, kontaminovanou radioaktivními látkami v množství stonásobně nebo více převyšujícím přípustnou dávku. Nejspíše to mohly být ryby, živící se planktonem, jenž v sobě, jak známo, koncentruje radioaktivní látky, takže např. po amerických pokusných výbuších v Tichém oceánu byli Japonci nuceni značnou část úlovku tuňáků a dalších druhů ryb po prozkoumání stupně radioaktivity zakopat na odlehlých místech.

VII. kniha Mahábháraty, posvátného indického eposu, vznikajícího v různých dobách a předávaného velice přesně nejprve ústní tradicí asi od 14. století před n. l. (a možná ještě dříve), obsahuje mj. tuto pozoruhodnou zprávu:

„Zbožný Gurkha vymrštil z paluby mocného vimanu (létajícího stroje) jednu jedinou střelu proti kvetoucímu trojměstí. I zdvihl se v nekonečné záři jasný oblak, jasnější než tisíc sluncí, a proměnil města v popel. Když se Gurkha opět snesl k zemi, podobal se jeho vůz svítícímu kusu antimonu…“

Čtenář zajisté pozná, že zlomku citátu použil Robert Jungk pro název své knihy o jaderné bombě – Jasnější než tisíc sluncí.

Jiný text líčí události ještě sugestivněji:

„Byla to lesklá střela, jež se třpytila, aniž vydávala kouř. Byla vržena na nepřítele a tu všechno zahalila hustá mlha. Zavířily jedovaté víry. S děsivým hlukem se zvedla mračna a zaútočila na nebesa. Zdálo se, že se samo slunce chvěje. Celý svět byl spálen žárem výbuchu jako nějakou děsivou horečkou. Tisíce vozů, desetitisíce mužů a slonů byly obráceny v prach a popel.“ Po skončené bitvě nařídil vůdce zničit zbylou, dosud nepoužitou zbraň, jež se „zevnějškem podobala kovovému šípu, připomínajícímu obřího posla smrti. Hrdina nařídil svým lidem, aby ji proměnili v jemný prach“.

Jinde v Mahábháratě se o této zbrani mluví jako o schopné „potrestat Zemi dvanácti lety neplodnosti a zabíjet plod v matčině těle“.

I když připustíme, že anonymní kolektiv autorů Mahábháraty (jejímž základem, kolem něhož se rozvíjejí nespočetné epizody, je boj mezi Kuruovci a Pánduovci) byl obdařen mimořádnou fantazií, jež shodou okolností předjala hrůznou skutečnost, i když připustíme, že se dodatečně do eposu dostalo množství legend, jež měly pouze dokazovat nadřazenost bráhmanů nejen nad lidmi, ale i nad bohy, přece jen je shoda popisu atomových výbuchů (nebo něčeho atomovým výbuchům velmi podobného) a jejich biologického působení nápadná. Epos podává i jakýsi návod protiatomové obrany: tato zbraň je schopna zabít všechny válečníky, kteří mají na těle kov. Dozvědí-li se však vojáci včas, že má být zbraně použito, strhají všechno kovové z těla, po výbuchu se ihned vrhnou do řeky a důkladně omyjí sebe i vše, čeho se dotkli. Není to zbytečné, neboť je známo, že při zanedbání těchto opatření vypadají účinkem zbraně vlasy i nehty a všechno živé bledne a slábne…

(...)

 

(Ludvík Souček, Tušení stínu)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist