Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

42. DRUHÁ LEKCE

 

Nepřišel náraz a nepřišel zvuk, ale hvězdy i mraky byly pryč. Loď se teď pohybovala nekonečnou sítí měkce zářících světel – mlhavou trojrozměrnou mřížkou, která neměla žádný zřetelný začátek ani konec. Discovery chvilku jakoby vlastní setrvačností klouzala dopředu a pak začala padat.

Rychleji a rychleji se míhaly řady světel, jak Discovery stále rychleji klesala. Bez úžasu – protože takové emoce teď už nebyl schopen – Bowman viděl, že ty světlé body procházejí skrz pevné stěny lodi, jak se ženou vzhůru; viděl je dokonce proudit i svým vlastním tělem.

Teď se hnal mřížkou tak rychle, že jednotlivé světelné body už přestaly být vidět; byly to jen záchvěvy v čarách, které se míhaly kolem. Už klesl určitě o několik kilometrů; teď musel být hodně daleko pod povrchem planety – pokud se vůbec pohyboval reálným prostorem.

Najednou zářivá mřížka zmizela; padal do tmy, pryč od slabě zářícího nebe. A v té temnotě loď konečně zastavila.

Bylo to místo bez obzorů, bez jakéhokoli měřítka. Sto metrů nebo sto kilometrů nad jeho hlavou byla rovná, nekonečná pláň, která se hodně podobala povrchu toho rudého trpaslíka, z něhož se vynořil do tohoto vesmíru. Byla třešňově červená a na ní se náhodně objevovala malá světelná klubíčka, chvíli putovala jako živí tvorové a pak splynula se svítivým pozadím. Kdyby byl Bowman jen trochu pověrčivý, byl by si mohl snadno představit, že je to střecha pekel. Nic nenaznačovalo, jak se skrz ni dostal do tohoto podsvětí.

Čekal na nekonečné temné pláni, pod nekonečnou žhnoucí oblohou. A teď, poprvé za celou svou cestu, uslyšel zvuk.

Bylo to slabé pulzování, jako bubnování, a stále sílilo a stávalo se naléhavějším. Nepokoušel se s tím bojovat, dovolil, aby ten hypnotický rytmus převzal vládu nad jeho tělem.

Pak se v bolestné temnotě pláně začalo objevovat světlo. Nejdřív tu byla jen jedna hvězda, která se rychle pohnula, až za ní zůstala světelná čára; ta čára se posunula a vytvořila vodorovný čtverec; čtverec se pak zvedl, přičemž za sebou zanechával stopy – nakonec Bowmanovi visel před očima nehmotný model skleněné krychle.

Bubnování bylo hlasitější a složitější. Rytmy se teď proplétaly, jako když se na bouřlivém moři srážejí vlny. A krychle se rozzářila.

Přestala být průhledná a naplnila se bledou mlhou, v níž se pohybovaly fascinující, nejasné přízraky. Nejdřív se zhustily do pásů světla a stínu, pak vytvořily propletenec jakýchsi loukotí, které se začaly otáčet.

Rotující světelná kola splývala a z jejich loukotí se staly zářivé tyče, které pomalu odplývaly do dálky. Rozdělily se na dvojice a výsledná řada začala oscilovat přes sebe navzájem a neustále měnila úhly, v nichž se čáry protínaly. Fantastické, pomíjivé geometrické obrazce se rozsvěcely a zase mizely, jak se zářivé mřížky proplétaly a rozplétaly; hominid to sledoval ze své kovové klece – s vytřeštěnýma očima, otevřenou pusou a přijímající myslí.

(...)

 

(Arthur C. Clarke, Ztracené světy 2001)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist