Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

4.

Byl téměř uprostřed cesty, když se mu hruď stáhla úzkostí.

Děsivý rachot tankových pásů se odrážel táhlou ozvěnou od hor.

Úzký prostor zvuk ještě zesiloval. Už se zdálo, že železo drtí kameny velmi blízko. Naftové motory řvaly, zvuk nabíral na síle tak rychle, až to zaráželo.

Ne!

Rambo se rozběhl. Na kraji cesty se vrhl k zemi, plížil se přes ostré kameny, až dorazil pod balvan vysoký skoro jako dospělá postava. Škrábl se při tom do dlaně. Začal krvácet. Do průsmyku se vřítila dělová hlaveň. Padesát mil za hodinu. Na scéně se objevil obrněný transportér pěchoty, pásy zvedaly oblaka prachu a neskutečně rychle se otáčely. Obrněnec byl dlouhý, úzký, na přídi s protitankovou střelou. Pod kanónem, na nízké věži těžký kulomet.

Druhý kulomet byl na přídi. Vozidlo bylo konstruováno pro jedenáctičlennou posádku. Pět mužů bylo vpředu. Obsluhovali vůz, rádiové spojení a těžké zbraně. V zadním prostoru se vezlo dalších šest vojáků.

Objevil se druhý transportér. Potom tank. Ve srovnání s ním byla první vozidla skoro trpasličí. Dělo tanku i kulomet byly mohutnější, s větší ráží. Pak přijížděly nákladní vozy, plné vojáků.

Čtyři, pět, šest. Pět dalších bylo ještě v průsmyku. A za nimi, s větším odstupem, další tank a dva obrněnci.

Všichni sem dorazili tak rychle, že Rambo ani neměl čas sundat ze zad batoh a vyndat vysílačku, zvolit číslo nálože a stisknout knoflík.

Mouso, odpal ty nálože!

Ale nic se nedělo.

Rambo náhle pochopil. Mousa má strach, že jsem u výbušnin příliš blízko.

Zmáčkni to, Mouso!

Rambo škubl ruksakem.

Udělej to Mouso!

Omračující výbuch ho odhodil zpět. Po druhém výbuchu mu zalehlo v uších. Spěšně se vrátil do svého úkrytu za balvan. Narazil na něho letící kámen. Kolem Ramba zasvištěly úlomky. Kouř a oheň se valily odevšad. Skály se zvedaly, otřásaly a padaly, tuny kamene se řítily na pět nákladních aut, dvě obrněná vozidla a jeden tank, které byly v průsmyku. Vojáci křičeli. Kov skřípěl. Prach stále vířil.

Rambo to více cítil než viděl. Ačkoli byl dezorientován silou výbuchů, podařilo se mu sundat ruksak. V jedné ruce vysílačku, v druhé kombinovanou pušku, řítil se k balvanu vzdálenému dvacet yardů.

Vzdálenější vozidla se zastavila. Vojáci vyskákali z aut. Silné oddíly Speznaz spustily palbu, hned jak se jejich boty dotkly země.

Věže dvou obrněnců se otáčely a mířily na neviditelného nepřítele. Z útrob tanku štěkal vysunutý kulomet.

Svatí válečníci odhodili své pískově zbarvené deky a začali střílet ve chvíli, kdy skály explodovaly. Jednotlivé rány několika enfieldek byly sotva slyšet v tom rachotu, který dokázaly nové em-šestnáctky. Ještě hlasitější však bylo vytrvalé staccato dvacet let starého čínského kulometu.

Vojáci Speznazu padali. Přesto se mnozí dostali do krytu skal.

O chvilku později sebou trhl i tank, když spustilo jeho velké dělo.

Země se otřásala. Skály se drolily. Dva z Afghánců dostali zásah naplno, části jejich těl rotovaly v červené mlze.

(...)

 

(David Morrell, Rambo III (Pro přítele))

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist