Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

osm

Odletěl jsem do Paříže a zůstal tam, kde jsem přistál, v letištním hotelu. Neměl jsem energii se odtamtud posunout dál. Zůstal jsem tam šest dní, nehnul jsem se z pokoje. Většinu času jsem prostál u okna a díval se, jak přistávají a startují letadla.

Byl jsem jako omráčený. Nemocný. Jako vytržený z kořenů, zmatený a rozpolcený. Duševně jsem byl úplně na dně, protože jsem si byl vědom, že jsem na útěku, že jsem selhal.

Bylo snadné sama sebe rozumově přesvědčit, že jsem neměl možnost volby a musel Deansgatovi slíbit, co chtěl. Kdybych mu to nebyl slíbil, zabil by mě. Mohl jsem si tisíckrát opakovat, že bylo jedině rozumné poslechnout jeho příkazy. Zůstávala skutečnost, že mě Deansgatovl chlapi vysadili na Heathrow a okamžitě odjeli. Letenku jsem si koupil ze své vlastní vůle, sám jsem čekal v hale na odlet, sám, bez dalšího donucení jsem odešel k letadlu.

Nikde nikdo nestál s nabitou zbraní, neodletěl jsem pod přímou hrozbou. Stačilo, jak řekl Deansgate, že jsem se nedokázal vyrovnat s možností ztratit svoji jedinou ruku. Nedokázal jsem čelit ani riziku, že bych ji mohl ztratit. Kdykoliv jsem si na to vzpomněl, začal jsem se horečně potit. Podmíněný reflex.

Jak dny míjely, pocit duševního rozvratu sílil, místo aby ustupoval.

Fungoval jsem jako poloautomat: kráčel, mluvil, objednával si kávu, chodil na záchod. Ale v té části člověka, která ho dělá člověkem, tam panoval naprostý zmatek, pustota a zoufalství, pocit, že jsem v těch několika nepopsatelných minutách na zemi ve slámě zničil sám sebe.

Jistě určitou roli v mém duševním stavu hrála i ta skutečnost, že jsem tak dobře znal své vlastní slabosti.

Kdybych nebyl tak posedlý hrdostí, nevadilo by mi tolik, že ji ztrácím.

Byl jsem donucen přiznat si, že moje představa o sobě samém byla falešná, a to právě ve mně způsobilo takový duševní rozvrat jako zemětřesení. Nebylo divu, že jsem nevydržel, že moje rezervy duševní síly selhaly.

S tím jsem se také nedovedl vyrovnat.

Přál jsem si spát, mít klid.

Přišla středa a já myslel na Newmarket a všechny naděje, které se upínaly ke Guineas.

Myslel jsem na Georga Caspara, jak Tri-Nitra posílá k nejvyšší zkoušce, jak ho tam pyšně vede, přesvědčený, že kůň je ve vrcholné formě a nic zlého se už nemůže stát. Myslel jsem na Rosemary, jak je asi rozčilená, touží, aby kůň vyhrál, a ví, že nevyhraje. Myslel jsem na Trevora Deansgata, všichni mu důvěřovali, pohyboval se kolem nich jako krtek, pod povrchem něco kul, chystal se, bůhví jak, zničit nejlepšího mladého koně v celém království.

Mohl jsem mu v tom zabránit, mohl jsem to zkusit.

Středa byla vůbec nejhorší. Ve středu jsem poznal nejčernější propast zoufalství, beznaděje a viny.

 

Šestý den ve čtvrtek ráno jsem sešel dolů do haly a koupil si anglické noviny.

Dostih se běžel podle plánu.

Tri-Nitro nastupoval jako absolutní favorit, jedna ku jedné, a do cíle přišel poslední.

(...)

 

(Dick Francis, Bič)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist