Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

IX.

Svět venku se mezitím proměnil v beztvarou vířící mlhu, za kterou nebylo vidět žádné tvary ani stíny. A dům se jaksi zkroutil a natáhl. Koralině připadalo, že se nahrbil a shlíží na ni shora, jako by to ani ve skutečnosti nebyl dům, nýbrž jen představa domu - a osoba, která tuhle představu měla (tím si byla naprosto jistá), nebyla dobrá osoba. Na rameni měla přilepenou tu lepkavou pavučinovou hmotu; setřela ji, jak to jen šlo. Šedivá okna domu se nakláněla v podivných úhlech.

Druhá matka stála na trávníku přede dveřmi, ruce měla složené na prsou a čekala na ni. V očích z knoflíků nebyl žádný výraz, ale rty měla sevřené ledovým vztekem.

Když spatřila Koralinu, zvedla dlouhou bílou ruku a ohnutým prstem jí pokynula, aby šla blíž. Koralina poslechla. Druhá matka ji mlčky sledovala.

"Mám dvě," řekla Koralina. "Ještě jedna duše."

Výraz ve tváři druhé matky se nezměnil. Jako by vůbec neslyšela, co Koralina říká.

"No, jen jsem si myslela, že by tě to mohlo zajímat."

"Děkuji, Koralino," odpověděla druhá matka chladně a její hlas jí nevycházel z úst. Přicházel z mlhy a z domu a z oblohy. Pak řekla: "Přece víš, že tě miluji."

Koralina neochotně přikývla. Byla to pravda: druhá matka ji milovala. Ale milovala ji jako lakomec miluje peníze, nebo jako drak miluje svoje zlato. Koralina věděla, že v knoflících své druhé matky je jen vlastnictví, nic víc. Trpěný mazlíček, který už přestal být zábavný.

"Nestojím o tvou lásku," řekla Koralina. "Nechci od tebe vůbec nic."

"Ani pomocnou ruku?" zeptala se jí druhá matka. "Koneckonců, vedla sis tak dobře. Myslím, že bych ti měla trochu napovědět, pomoci ti v té tvé honbě za poklady."

"Dokážu to i bez tvé pomoci," namítla Koralina.

"Ano," přikývla druhá matka. "Já jen, pokud by ses náhodou chtěla podívat do toho bytu vpředu, do toho prázdného, zjistíš, že je tam zamčeno. Co budeš dělat pak?"

"Hmm," Koralina to chvíli zvažovala. Pak se zeptala: "Existuje k těm dveřím klíč?"

Druhá matka stála v papírově šedé mlze svého rozpadávajícího se světa. Černé vlasy se jí svíjely kolem hlavy, jako kdyby měly svou vlastní vůli a cíl. Najednou kdesi hluboko v krku zakašlala a pak otevřela ústa.

Sáhla si do nich rukou a sundala si z jazyka malý mosazný klíč od hlavních dveří.

"Na. Jinak se dovnitř nedostaneš."

Nedbale jí klíč hodila a Koralina jej jednou rukou chytila, aniž si stačila rozmyslet, jestli ho chce, nebo ne. Pořád ještě byl trochu vlhký.

Zadul ledový vítr, Koralina se zachvěla a odvrátila se. Když se otočila zpět, byla sama.

Nejistě obešla dům a zastavila se přede dveřmi do prázdného bytu. Jako všechny dveře v domě byly i tyto hráškově zelené.

"Nemyslí to s tebou dobře," zaslechla v duchu zašeptání. "Nevěříme, že by ti chtěla pomoct. Určitě je to podraz."

"Ano, nejspíš máte pravdu," řekla. Pak vsunula klíč do zámku a otočila jím. Dveře se tiše otevřely a Koralina váhavě vešla dovnitř.

(...)

 

(Neil Gaiman, Koralina)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist