Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

11.

Jen žena ví, čeho je žena schopna.

W. S. Maugham

 

„Co to tady provádíte?“ vykřikla Alžběta tak mocně, že Sylvii svojí otázkou sundala ze štaflí jako dobře mířenou střelou z brokovnice.

Sylvie si oprášila kolena a pokusila se o vlídný tón: „Chtěla jsem odmontovat lustr, potřeboval umýt."

Již několikrát se snažila tchyni přesvědčit, aby jí nevykala, ale ta byla neoblomná. Prý si nejsou tak blízké, aby si tykaly. Ovšem tak blízké, aby na sebe hulákaly, zřejmě jsou. Tedy jedna z nich je té druhé podstatně bližší.

„A kdo se vás prosil o to, abyste umývala lustr?“

„Ten lustr,“ usmála se Sylvie. Celá debata jí přišla najednou směšná. Kdyby čas strávený diskusí využila k práci, lustr už by dávno visel na svém místě a bába by nic nepoznala.

„Snad vašemu lustru nijak neublíží, když odstraním ty nánosy špíny a mrtvých much,“ pravila jízlivě a znovu vylezla na štafle.

„Ale kdepak lustru, Sylvinko. Já jen abyste si vy neublížila. Tohle přece jen není práce pro ženský. Po žebříku by měli lozit chlapi, ale když on ten můj kluk na pomoc v domácnosti moc není, viďte?“

Málem sletěla ze štaflí po druhé. Babice byla najednou jak mílius, až se Sylvie zastyděla, že na ni tak vyjela.

Možná je ale tohle to správné řešení, napadlo ji. Nenechat si nic líbit. Třeba se i ona bojí, aby si to se mnou nerozházela, přemítala a v tom se dovtípila. Mezi dveřmi stál Hynek. Ačkoliv ho neslyšela přijít, bylo jí naprosto jasné, jak dlouho poslouchal jejich rozhovor. A taky jí bylo jasné, co z něho vyvodí.

„Nechci se vám plést do vedení domácnosti, ale opravdu si myslíš, že musíš na máti být tak protivná?“ zeptal se večer v posteli. Jako by aspoň tam nemohli coby konverzační téma jeho matku vynechat.

„Já vím, je už stará, takže tolik práce nezastane a na sundání lustru by nejraději povolala tým horolezců, ale ona to nemyslí zle, věř mi,“ pokračoval.

Sylvie cítila naprostou bezmocnost. Jeho matka vítězila na celé čáře. Bylo to jak přetahování lanem. A to lano byl Hynek mezi nimi dvěma.

Možná, kdyby se pokusila všechno mu vysvětlit...

„Dále,“ přerušil Hynek nesmělé ťukání na dveře. Po pravdě řečeno, Sylvie nevěřila, že bylo nesmělé - byla přesvědčená o tom, že nesměle mělo pouze vypadat.

„Nechci rušit, ale můžu na chvilinku?“ zeptala se tchyně hláskem ve stylu: Kůzlátka otevřete, vaše maminka přišla.

„Jasně,“ řekl Hynek a Sylvie si přitáhla pokrývku až pod bradu. Naštěstí si vybojovala místo u zdi, takže tchyně se usadila vedle Hynka.

Za chvíli s námi bude chtít i spávat, skřípala zuby a pokoušela se stát neviditelnou. Zřejmě se jí to podařilo, neboť tchyně své plešatící dítko pohladila po hlavě, několikrát povzdechla Hynečku a pak mu začala líčit svoje obtíže s klouby a kdo ví s čím ještě. A Hyneček přikyvoval jak idiot a ani jí neřekl, ať se příště tedy nešplhá v noci po strmých schodech do podkroví, ale nechá to na ráno.

(...)

 

(Simona Monyová, Tchyně a uzený)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist