Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

MARIE A BÁSNÍK

Stále se na ni dívá. Jako by už slyšela jeho hlas. Na tuhle chvíli čekala. Nevěděla přeně, jak bude vypadat, ale čekala na ni. Teď ji nesmí nechat uplynout. Ruce se jí trochu třesou. Otevřela kabelku. Kapesník spadl do bláta.

Už tak dlouho nic nenapsal. Protože není o čem. Protože chtějí, aby psal o věcech, které mu jsou cizí. Protože lidé si lžou a protože už dávno není mladý. Protože lidé jsou prázdní a jemu je z nich úzko. I ze sebe sama.

Přestalo pršet. Na stromě se rozezpíval kos. Básník by možná napsal, že zpíval lidem pro radost anebo milencům do tichých šepotů, ale zpíval jen proto, že byl večer a přestalo pršet. Lidé ho stejně neposlouchali.

Je to trapné. Ale musí v tom žít. A třepat hladká slova, tisíciletá slova do dlouhých nocí, do prázdných sudů, do pustých srdcí.

Zatřepal kyticí a potom dlouhými, plavnými kroky spěchal po mokré ulici.

Kapesník se už napil hnědým blátem.

Sebrala ho. Tak, je po všem. Fuj! Má smůlu. Už ji nic nepotká. Má smůlu! Také velká láska ji nepotká. Jenom Štěpa.

Tamhle už jde.

Štěpán je tak obyčejný. Všechny holky to na něm vidí. Nedovede nic, jenom být hloupě zamilovaný. A vymýšlet si. Čím budou a kam pojedou, a že něco postaví. Kdo mu o to stojí?

Došel k ní. "Máňo," řekl, "to je dobře, bál jsem se, že nebudeš čekat!"

"Pršelo přece," odsekla.

V kalužinách se zrcadlilo nebe. Jeden z mraků byl žlutě orámován světlem měsíce a plul ve vodě nechávaje za sebou hvězdy. Štěpánovi připadal jako loď, která je jednou poveze vzduchem, ale ostýchal se to říci nahlas. Jenom cítil, že každý z takových drobných okamžiků ho spojuje s ní.

Měl ruce jako zedník. A tu chůzi!

Ani košili si nevzal čistou!

Jak nudné je jít s takovým člověkem.

Šli spolu ulicí.

 

(Ivan Klíma, Bezvadný den)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist