Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

8

Sovětská orbitální stanice Kosmos 993 byla ROPS AT – Radarový oceánský průzkumný satelit. Vypustili ji z kosmodromu Ťuratam za silného sněžení z nosiče F-l-m; teď létala nad Pacifikem, nahoře nad Fidži, a mapovala radarem tisíc kilometrů široký pruh mořské hladiny.

Kosmos 993 byl spletitý a komplikovaný mechanismus. Jeho srdcem byl topasový reaktor, v němž obohacený uran 235 ohříval molybdenový plášť na nějakých patnáct set stupňů Celsia. Reaktor nemusel vyrábět páru, která by hnala turbiny. Existuje lepší způsob. Při tak vysoké teplotě molybden emituje elektrony, které pak procházejí tenkou vrstvou plynného cesia do jiného, vnějšího pláště, vyrobeného z niobu. Protože niob je chladnější než molybden (je ochlazován tekutým sodíkem a draslíkem), může pohlcovat elektrony: tak vzniká elektrický proud. Proud má výkon téměř deset kilowattů, což bohatě stačí na provoz kontrolek a zařízení.

Topasový reaktor byl srdcem ROPSAT a radar, který nesl na palubě, byl smyslem jeho existence. Jeho pozornosti nemohlo uniknout na hladině oceánu nic, co bylo větší než dvacet pět metrů. Nezajímal se o delfíny ani o malé čluny. Ale mezi věci, o které se zajímal velice, patřily ponorky. Je ovšem pravda, že málo ponořené ponorky, dokonce i ty velké jaderné, nemusel svým trochu hrubým radarovým rozlišením vidět.

Ale Kosmos 993 znal jiný trik. Mohl totiž měřit míru vzdouvání mořské hladiny. Mohl určit jeho rysy a rozeznal, kdy tyto rysy narušil nějaký předmět, který se rychle pohyboval pod mořskou hladinou – dokonce třeba sto metrů pod hladinou. Pokud se takový předmět pohyboval rychle a nepřetržitě určitým směrem v uvažitelné hloubce, nepotřeboval ho ROPSAT zaznamenat radarem. Přesto věděl, že se v moři pohybuje ponorka. 2. prosince plul Kosmos 993 jako každý den nad Havajskými ostrovy. Kurz vedl přes Mauna Lou přímo k Velkému ostrovu. Projekt Vulkán byl v okrajové zóně jeho radaru. Nicméně radar zaregistroval významné narušení pohybu vln blízko shromážděných lodí projektu. Protože byl na to navržen, své pozorování hlásil.

To vedlo k další události.

ROPSAT lovil v páru. Druhý lovec byl Kosmos 992, jejž vypustili na stejnou dráhu o dvacet dvě minuty později. Toho teď ROPSAT uvědomil o svém zajímavém pozorování.

Druhý ROPSAT, Kosmos 992, provedl dvě významné akce. Za prvé zaktivoval svoji pomocnou raketu, aby ho přiblížila k Vulkánu. Za druhé začal mírně otáčet beryliovým reflektorem okolo pláště topasového reaktoru. Počet neutronových závěrek, které absorbovaly borax, se snížil, těch, které odrážely berylium, se zvýšil. Následkem toho se reaktor trochu zahřál. Plynným cesiem procházelo více elektronů, takže radary napájelo více elektřiny.

Obraz Vulkánu a okolního moře, který vytvořil ROPSAT 2, byl podivuhodně jasný. Vnitřní kamery ROPSAT scénu nafotografovaly a chystaly se podat zprávu svému pánu.

Přestože byl ROPSAT schopen přenášet fotografie rádiovou cestou, pro dokonalejší obraz byl vhodnější klasický fotografický film. Kvůli tomu se ROPSAT 2 nacházel na zvláštní oběžné dráze. V Mercatorově projekci vypadala oběžná dráha satelitu jako sinusoida, která zasahuje nad rovník a pod něj. Sovětského území se dotýkala pouze svými jižními okraji. Ze strategického hlediska to bylo ideální – proč by měl Sovětský svaz kontrolovat své vlastní území? Z taktického hlediska to znamenalo, že bylo předání zprávy omezeno jen na několik okamžiků při každém devadesátiminutovém cyklu. Takže když ROPSAT přeletěl Egejské moře, otevřel se na jeho boku poklop a v nejsevernějším bodu jeho dráhy z něj vypadl dárek pro majitele.

(...)

 

(Frederik Pohl, Teror)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist