Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

11.

Na boku lodi obráceném k moři nebylo žádné slavnostní osvětlení. Zrzek vypnul motor, zabočil obloukem pod převislou záď a přitočil se ke kluzkému pancéřování lodi s tak povzneseným klidem, jako když člen klubu prochází hotelovou halou.

Vysoko nad námi se vynořily dvojité železné dveře, kousek vpředu před oslizlými články kotevního řetězu. Náš motorový člun slabě narážel na staré pancéřování Montecita a mořské vlny tu a tam pleskly o dno člunu pod našima nohama. Nade mnou se vztyčil veliký stín bývalého poldy. Stočené lano zakmitlo tmou, kdesi ve výši se o něco zachytilo a zase spadlo zpátky do člunu. Zrzek je napjal a omotal kolem čehosi na kapotě motoru.

Řekl tiše: "Sedí moc vysoko jako jezdec na steeplechase. Musíme vylízt po těch plátech nahoru."

Uchopil jsem kormidlo a udržoval špici člunu proti slizkému trupu. Zrzek sáhl po železném žebříku, nejasně se rýsujícím u boku lodi, cosi zamumlal a vyšvihl se vzhůru do tmy.

Tělo vzepřel do pravého úhlu, tenisky mu klouzaly po vlhkých kovových příčlích.

Po chvíli nade mnou cosi zaskřípělo a slabé žluté světlo prozářilo mlhu. Zahlédl jsem obrys těžkých dveří a Zrzkovu sehnutou hlavu.

Potom jsem vystoupil po žebříku já. Byla to dřina. S těžkým pohekáváním jsem se dostal do páchnoucího prostoru plného smetí, beden a sudů. Krysy prchaly z dohledu do tmavých koutů.

Zrzek přiblížil rty až k mému uchu: "Odtuď se lehko dostanem ke kočičí lávce u kotelny. Budou topit v pomocným kotli, kvůli elektřině a horký vodě. To znamená, že je tam jeden chlápek. Toho si beru na starost. Posádka dělá taky nahoře, tam. co se točí prachy. Z kotelny vám ukážu větrací šachtu, kde nejsou mříže. Vede na palubu pro záchranný čluny. A pak už máte volnou cestu."

"Určitě máte na palubě pár příbuzných," poznamenal jsem.

"Co vás napadá! Když se potloukáte po pláži, ledacos zjistíte. Možná mám blízko k partě, co se chystá tyhle starý necky zlikvidovat. Vrátíte se rychle?"

"Tam na palubě pro záchranné čluny by mě to mohlo pěkně spláchnout do moře," usoudil jsem. "Tu máte." Vylovil jsem z peněženky několik bankovek a podal mu je.

Potřásl zrzavou hlavou. "Hm. hm. To je za zpáteční cestu."

"Předplácím si ji," řekl jsem. "I když ji třeba nepoužiju. Vemte si ty prachy, dřív než se rozbrečím."

"Dobrá – děkuju, kamaráde. Jsi správnej chlap."

Procházeli jsme mezi bednami a sudy. Žluté světlo sem padalo z průchodu na druhé straně a my jsme mířili stejným směrem k úzkým železným dveřím. Vedly ke kočičí lávce. Proplížili jsme se tudy, slezli po ocelovém žebříku umazaném od oleje, slyšeli mírný sykot naftových hořáků a prodírali se mezi horami železa za tím sykotem.

Za rohem jsme spatřili malého špinavého Taliána v purpurově červené hedvábné košili. Seděl na kancelářské, dráty povyspravené židli pod holou žárovkou a četl noviny za pomoci brýlí s ocelovými obroučkami i za pomoci černého ukazováku.

"Ahoj, Prcku," pronesl Zrzek mírně. "Co dělají všecky tvoje bambiňata?"

(...)

 

(Raymond Chandler, Muž, který měl rád psy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist