Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

Úterý, 2. března 6: 15

Když se Tom Widdicomb ve čtvrt na sedm vzbudil, Sean Murphy už byl několik hodin na cestě, protože měl v plánu dorazit do Forbesova onkologického centra někdy během dopoledne. Tom Seana neznal a neměl ani tušení, že přijede. Kdyby věděl, že se jejich životy zanedlouho protnou, cítil by ještě větší úzkost. Tom vždycky pociťoval velkou nervozitu, když se rozhodl pomoci nějaké pacientce, a včera večer se rozhodl pomoci ne jedné, ale hned dvěma ženám. Sandra Blankenshipová ve druhém patře bude první. Měla velké bolesti a už jí podávali chemoterapeutika infúzí. Ta druhá pacientka, Gloria D'Amataglio, byla ve čtvrtém poschodí. To mu dělalo trochu starosti, protože poslední pacientka, které pomohl, Norma Taylorová, také ležela ve čtvrtém poschodí. Tom nechtěl, aby to vypadalo, že je v tom nějaký systém.

Měl největší problémy s tím, že mu neustále dělalo starosti, jestli někdo snad nemá podezření, co dělá, a v den, kdy se rozhodl jednat, ho úzkost přímo ochromovala. Ale přesto, ať si sebelépe všímal drbů na klinice, neslyšel nic, co by naznačovalo, že má někdo podezření. Koneckonců šlo o ženy, které byly smrtelně nemocné. Čekalo se, že zemřou. Tom pouze všem zúčastněným ušetřil další trápení, zvláště tedy pacientce.

Tom se osprchoval, oholil, oblékl do zelené uniformy a pak sešel do matčiny kuchyně. Vždycky vstávala dřív než on a každé ráno, pokud se pamatoval, trvala na tom, aby se pořádně nasnídal. Nebyl totiž tak silný jako ostatní chlapci. Tom a jeho matka Alice spolu žili v uzavřeném, tajném světě už od doby, kdy Tomův otec zemřel. V té době byly Tomovi čtyři roky. A tehdy také začal spát v jedné posteli s matkou a matka mu začala říkat „můj mužíček“.

„Dneska pomůžu další ženě, mami,“ řekl Tom, když usedal ke slanině s vajíčky. Věděl, jak je na něj matka pyšná. Vždycky ho chválila, i v době, kdy byl osamělé děcko s oční vadou. Spolužáci ho nemilosrdně škádlili kvůli šilhavým očím, skoro každý den za ním někdo běžel až domů.

„Nedělej si starosti, mužíčku,“ říkávala Alice, když doběhl domů celý uplakaný. „Budeme vždycky mít jeden druhého. Žádné cizí lidi nepotřebujeme.“

A tak to také bylo. Tom nikdy nezatoužil odejít z domova. Nějakou dobu pracoval u místního veterináře. Potom mu matka navrhla, protože se vždycky zajímala o medicínu, aby si udělal kurs na saniťáka. Po skončení kursu si našel místo jako saniťák, ale těžko vycházel s ostatními zaměstnanci. Rozhodl se, že bude lepší, když bude pracovat jako uklízeč. Pak nebude muset spolupracovat s tolika lidmi. Nejdřív pracoval v nemocnici v Miami, ale dostal se tam do hádky s vrchním ošetřovatelem. Pak pracoval v krematoriu a nakonec jako uklízeč ve Forbesově centru.

„Tahle žena se jmenuje Sandra,“ řekl Tom matce, když oplachoval talíř pod kohoutkem ve dřezu. „Je starší než ty. Má velké bolesti. „Problém“ se jí rozšířil až k páteři.“

Když mluvil s matkou, Tom nikdy nepoužíval slovo „rakovina“. Hned, jak onemocněla, se rozhodli, že to slovo nebudou používat. Raději užívali obecnější slova jako „problém“ nebo „obtíž“.

(...)

 

(Robin Cook, Blízký konec)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist