Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

HON

V aféliu Dzéty, daleko od jejích největších planet, uvedl Steergard loď na eliptickou oběžnou dráhu, aby astrofyzikové mohli zahájit pozorování Kvinty. Jak je v takových soustavách obvyklé, potulovaly se v prostoru pozůstatky starých komet bez plynových ohonů, mnohonásobným průchodem kolem slunce rozpadlé na kusy. Mezi těmito rozptýlenými balvany a oblaky prachu zpozoroval GOD na vzdálenost čtyř tisíc kilometrů odlišný objekt. V radiolokátoru vykázal kovový odraz. Nemohlo jít o kus magnetovce s vysokým obsahem železa, na to měl příliš pravidelný tvar. Připomínal motýla s krátkým tlustým zadečkem a pahýly tupých křídel. Byl o čtyři stupně teplejší než okolní ledové kameny a nerotoval, jak se sluší na meteor nebo úlomek jádra komety, ale letěl přímo vpřed bez známek pohonu. GOD ho prozkoumal ve všech pásmech spektra a nakonec odhalil příčinu jeho stability: slabý proud tryskajícího argonu, velice zředěný, a proto stěží postřehnutelný. Mohlo se jednat o kosmickou sondu nebo malou loď.

„Toho motýla chytíme,“ rozhodl Steergard.

Hermes se tedy pustil do stíhání, a když se ocitl asi míli za cílem, vypustil sondu s manipulátory. Když past přilétla nad tohoto zvláštního motýla, rozevřela široce držáky a sevřela jej ze stran jako svěrákem. Bezvládné těleso letělo v kleštích zpočátku pasivně, po chvíli však jeho teplota vzrostla a proud plynu tryskající ze zádi zesílil. Monitor, který dosud ukazoval shodu programu s průběhem honu, zazářil otazníky.

„Mám zapnout energoclony?“ otázal se GOD.

„Ne,“ odvětil Steergard pozorující bolometr. Zachycené těleso se ohřálo na tři sta, čtyři sta, pět set stupňů Kelvina, jeho tah však vzrostl jen málo. Křivka teploty se zachvěla a ohnula. Kořist stydla.

„Jaký má pohon?“ zeptal se velitel. V řídicí kabině všichni mlčeli a přeskakovali pohledem z vizuální obrazovky na boční monitory, sledující záření mimo světelné spektrum. Svítil jen bolometrický. „Radioaktivita nula?“

„Nula,“ ujistil GOD velitele. „Tok slábne. Co mám dělat?“

„Nic. Čekat.“ Čas plynul.

„Vezmeme to na palubu?“ zeptal se nakonec El Salám. „Nebo to napřed prosvítíme?“

„Škoda námahy. Už dodělává, snížil tah a vystydl. GODe, ukaž nám ho zblízka.“

Elektronickýma očima sondy uviděli černou skořepinu posetou nesčetnými ďubkami.

„Rozbít?“ tázal se GOD.

„Ještě ne. Párkrát do něj klepni. Ale s mírou.“

Mezi dlouhá ramena držáků pronikla tyč se zaobleným koncem. Metodicky bušila do zajatce, ze kterého padaly popelavé šupinky.

„Může mít nenárazový detonátor,“ poznamenal Polassar. „Já bych ho raději prosvítil…“

„Dobrá,“ souhlasil nečekaně Steergard. „GODe, prospinografuj ho.“

Dvě vřetenové sondy vystřelené z přídě dohnaly tlustého motýla a zaujaly kolem něj příslušnou polohu. Horní monitory v řídicí kabině ožily a vykreslily propletené pruhy, pásy, stíny, na okrajích obrazovek současně vyskakovaly symboly atomů: uhlík, vodík, křemík, mangan, chrom, tyto sloupce rostly, až Rotmont prohlásil:

(...)

 

(Stanisław Lem, Fiasko)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist