Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

POZNÁMKY O MORU

Mor, -u m. (angl. post, fr. peste, z latinského pestis; stejný kořen jako perdo, zničit, zkáza (angl. PERDITION)). Dýmějový mor, název různých smrtelných epidemických onemocnění; cokoli nechutného nebo zhoubného, destruktivního; obtížný nebo destruktivní člověk.

mor je nám v jistém smyslu velice nadřazený: ví, kde nás najde a jak se k ním dostat: většinou v koupelně, při pohlavním styku nebo ve spánku. taky se mu daří přepadnout vás na záchodě, když jste v polovině s vyprazdňováním střev. když se objeví u dveří, můžete křičet:"Jéžiš. počkej chvilku, do prdele. jenom chvilku!" ale zvuk úzkostného lidského hlasu mor jenom povzbudí - jeho bušení a zvonění je vzrušenější. mor obvykle buší a zvoní. musíte ho pustit dovnitř. a když nakonec odejde, budete aspoň týden nemocní. mor vás nejen znechutí na duši - taky velice rád zanechá svoje žluté chcanky na vašem záchodovém prkýnku. nechává toho za sebou málo k vidění; nevíte, že tam je, dokud si nesednete, a to už je pozdě.

na rozdíl od vás má mor celé dlouhé hodiny, aby se vám provrtal hlavou. a všechny jeho nápady jsou protikladné vašim, ale on to nikdy neví, protože bez ustání mluví, a dokonce ani tehdy, když si dovolíte nesouhlasit, mor neslyší. on váš hlas vlastně nikdy neposlouchá. představuje to pro něho jen prázdný prostor odmlky, a pak hned pokračuje ve svém dialogu. a zatímco mor pokračuje, vy přemýšlíte, jak se vám mohl tím svým špinavým rypákem dostat do duše. mor si je také velmi dobře vědom doby, kdy spíte, a čas od času vám ve spánku zatelefonuje a jeho první otázka zní: "nevzbudil jsem tě?" nebo za vámi přijde do bytu, budete mít ve všech oknech zatažené rolety, ale on stejně zabuší a zazvoní, divoce, divoce jako při orgasmu. když neotevřete, zařve na vás: "já vím, že tam jsi! viděl jsem venku auto!"

tihle ničitelé, třebaže nemají sebemenší představu o vašich myšlenkových pochodech, přesto umějí vycítit, že je nemáte rádi, ale to je na druhou stranu jen povzbudí. taky si uvědomují, že jste jistý osobnostní typ - když si tedy máte vybrat, jestli zraňovat nebo se nechat zranit, vyberete si to druhé; moru se nejlíp daří na těch nejlepších projevech lidskosti; ví, kde hledat nejlepší masíčko.

mor mi neustále po ruce spoustu standardních nesmyslů, které si plete s vlastní moudrosti. některé z jeho nejoblíbenějších poznámek jsou:

"neexistuje nic takového, že je VŠECHNO špatné. říkáš, že všichni policajti jsou špatní. jenže nejsou. potkal jsem pár slušných. existuje taková věc jako slušnej policajt."

nikdy nemáte šanci vysvětlit mu, že ve chvíli, kdy se člověk navleče do uniformy, stává se placeným ochráncem současného stavu věcí. je tu od toho, aby dohlížel na to, že všechno zůstane při starém. jestli se vám líbí, jak se věci mají, potom jsou všichni policajti dobří policajti. pokud se vám nelíbí, jak se věci mají, pak všichni policajti jsou špatní policajti. existují takové věci, že je VŠECHNO špatné. jenže mor je prosáklý těmi pomatenými filozofiemi zdravého selského rozumu a nenechá si je vzít. jelikož není schopen myslet, lepí se mor na lidi - ponuře, definitivně a navždy.

(...)

 

(Charles Bukowski, Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist