Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

Náhodná ukázka:

KAPITOLA X

Mezi osmou a devátou hodinou ranní jsem došel k sedátku ze žlutého kovu, odkud jsem se první večer rozhlížel po světě. Vzpomínal jsem na své tehdejší ukvapené závěry a nemohl jsem se ubránit hořkému úsměvu nad svojí naivitou. Byla to stejná krásná krajina, hustě zalesněná, nádherné paláce i skvostné zříceniny, stejná stříbrná řeka, jež se vinula mezi úrodnými břehy. Pestrobarevné obleky roztomilých lidiček se kmitaly mezi stromy. Někteří se koupali na tom místě, kde jsem zachránil Weenu, a já jsem pojednou pocítil u srdce bolestné bodnutí. Po krajině byly jako skvrny rozesety kupole nad cestami do podzemí. Už jsem chápal, co se skrývalo za krásou obyvatel Horního světa. Jejich dny plynuly bezstarostně jako den stáda na pastvě. Ani oni nic netušili o nepříteli, a proto proti němu nedělali žádná opatření. A jejich konec byl proto stejný.

Rmoutilo mě pomyšlení, jak krátký byl sen o lidském duchu. Ten ve skutečnosti spáchal sebevraždu. Hnal se co nejrychleji za pohodlím a blahobytem, za dokonalou společností, řídící se heslem o trvalém uspokojení potřeb. Dosáhl splnění svých tužeb — nakonec dospěl až sem. Život a majetek nebyly nikým ohrožovány. Boháč měl zajištěno své bohatství a pohodlí, dělník klidný život a práci. V tom dokonalém světě určitě neexistoval problém nezaměstnanosti, všechny sociální otázky byly vyřešeny. Následoval velký klid.

Nedoceňujeme základní přírodní zákon, totiž že mnohostrannost lidského rozumu se projevuje hlavně při změnách, v nebezpečí a v nesnázích. Živočich žije v téměř dokonalé harmonii se svým prostředím, je jen dokonalý stroj. Příroda nepotřebuje rozum, dokud se zvyk a instinkt nestanou zbytečné. Kde neexistuje změna a potřeba změn, neexistuje rozum. Jen ti živočichové se podílejí na vývoji rozumného tvorstva, kteří se musejí vyrovnat s obrovskými změnami ve svých potřebách i s nebezpečím.

Podle mého názoru dospěl člověk Horního světa ke své bezmocnosti a kráse, a ten z podzemí k mechanické práci. Tento dokonalý stav však postrádal i ke své mechanické dokonalosti jednu věc — a sice absolutní stálost. Podle všeho postupem času v podzemí zmizely všechny zdroje obživy, ať už byly jakékoliv. Matka Nouze, jež se na několik tisíc let vytratila, se vrátila na svět a začala odzdola. V podzemí se neustále pracovalo s dokonalými stroji, které, málo platné, přece jen vyžadovaly určitou myšlenkovou činnost. Proto se tam uchovalo víc iniciativy než nahoře, byť na úkor ostatních lidských vlastností. A když morlokové pocítili nedostatek potravy, vrátili se k tomu, co jim dosud staré zvyky zapovídaly. Tak vypadá svět v roce 802 701. Můj výklad je možná nesprávný, neboť k němu dospěl rozum smrtelného člověka. Ale tak se mi jevily věci, a proto vám je předkládám.

Po únavě, rozčilení a hrůzách uplynulých dnů, přes veškerý můj zármutek bylo posezení zde velice příjemné. Byl jsem unavený a ospalý, a tak není divu, že moje teoretizování brzo přešlo v dřímotu. Když jsem si to uvědomil, natáhl jsem se na trávu a oddal jsem se dlouhému a osvěžujícímu spánku.

(...)

 

(Herbert George Wells, Stroj času)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist