Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Xhia vedl smečku lovců odměn zpět do tábora, kde Jim Courtney rozehnal jejich koně a odkud zahájili dlouhý a namáhavý pochod na mys. Od té noci už uplynulo mnoho týdnů a za tu dobu se přes hory přehnaly bouře a lijáky. Pro oči kohokoliv jiného kromě úskočného Křováka živly vymazaly i poslední známky stop.

Xhia sledoval cestu uprchlých koní a kilometr od starého tábora našel na výběhu břidlice slabý škrábanec od železné podkovy, který nemohlo způsobit kopyto divokého zvířete. Odhadoval jeho stáří a došel k závěru, že není právě čerstvý, ale ani příliš starý. Stal se prvním záchytným bodem, na kterém postavil další průběh honu.

Začal zkoumat terén kolem. Prohlížel místa skrytá mezi balvany, hledal v závětří padlých kmenů i v tvárné hlíně dna strží. Nevynechal ani vrstvy břidlice, která byla dostatečně měkká, aby ji koňské kopyto poznamenalo, a zároveň dost tvrdá, aby se otisk zachoval.

Koots a jeho komplici ho následovali s dostatečným odstupem. Nechtěli staré stopy zničit. Často se ztratily úplně a ani Xhiovo čarování nepomáhalo. Tehdy sesedli, odsedlali koně a čekali. Čas si krátili hrou v kostky a hašteřením o podíl z odměny, kterou za dopadení uprchlíků dostanou. Nakonec trpělivý Ohia záhadu vyřešil a přivolal je.

Jak se vzdálenost mezi nimi a kořistí zmenšovala, stopy byly stále zřetelnější a Xhia mohl postupovat s daleko větší jistotou.

Přesto uběhly tři týdny, než dohonili skupinu volných koní a mul, které Bakkat odvedl stranou a opustil. Našli své koně, ale bez lidí, a Koots nechápal, jak je mohli oklamat. Od prvního dne s Xhiou komunikoval velice obtížně. Křovákova holandština byla primitivní a gesty rukou se nedala dobře vysvětlit složitost léčky, kterou jim Bakkat připravil.

Nakonec Kootsovi došlo, že nejlepší koně ze stáda scházejí. Chyběli Frost, Crow, Lemon i Stag a samozřejmě Drumfire s Trueheart.

„Rozdělili je a tahle zvířata nechali, aby nás odvedla ze stopy.“

Koots konečně pochopil, co se stalo, a rozzuřil se.

„Celý ten čas jsme se zbytečně motali v kruhu, zatímco uprchlíci jeli jiným směrem?“ Potřeboval si na někom vybít vztek a volba padla na Xhiu. „Přiveďte tu žlutou krysu,“ zařval na Richtera a Le Richeho. „Sedřu z toho malýho smradlavýho černocha kůži.“

Než si Křovák stačil uvědomit, co se děje, chytili ho.

Koots ukázal na pokřivený strom. „Přivažte ho ke kmeni,“ nařídil.

Oba desátníci měli na Křováka stejný vztek jako kapitán Koots. Byl přece zodpovědný za námahu a těžkosti, které museli poslední měsíce snášet, a nemínili mu to jen tak lehce prominout. Koženými řemínky ho přivázali za ruce a nohy čelem ke stromu a Koots z něj strhl koženou bederní roušku.

„Goffel!“ zařval na hotentotského vojáka. „Uřízni mi pár trnitých šlahounů takhle silných. Palcem a ukazováčkem naznačil tloušťku. „A nechej na nich trny.“

Kapitán odložil kožený kabátec a kroužením uvolnil svaly na paži. Goffel se mezitím vrátil s náručí trnitých výhonů a Koots vybral jeden dostatečně silný a pružný. Xhia očima rozšířenýma hrůzou sledoval, jak kapitán zbavuje silnější konec prutu ostnů. Koots přistoupil ke Xhiovi a zkušebně švihl do vzduchu.

(...)

 

(Wilbur Smith, Modrý horizont)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist