Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Langdon ohromeně zíral na pracovnu před sebou. „Co to tu vlastně máte?“ Přestože na tváři cítil příjemný závan teplého vzduchu, vstupoval dovnitř s úzkostí.

Kohler neřekl nic a vjel dovnitř vzápětí po něm. Langdon se rozhlížel po místnosti a nevěděl, co si má myslet. Byla vyplněna tou nejroztodivnější směsicí nejnemožnějších věcí, jakou kdy viděl. Na zadní stěně dominoval veškeré výzdobě obrovský dřevěný krucifix; podle Langdonova odhadu mohl pocházet ze Španělska 14. století. Nad křížem visel od stropu astroláb – kovový pohyblivý model obíhajících planet. Vlevo zdobila stěnu olejomalba Panny Marie a vedle ní zalaminovaná periodická soustava prvků. Na boční zdi visel plakát s obrazem Alberta Einsteina s jeho známým citátem: BŮH NEHRAJE S VESMÍREM V KOSTKY.

Langdon chodil po místnosti a nepřestával se divit. Na psacím stole ležela bible v kožené vazbě, vedle ní Bohrův model atomu z plastu, a miniaturní replika Michelangelova Mojžíše.

Čiší z toho eklektismus, pomyslel si Langdon. Teplo bylo příjemné, ale něco na té výzdobě v něm znovu vyvolávalo mrazení. Zdálo se mu, že je svědkem srážky dvou filozofických titánů – rušivé změti vzájemně zápolících sil. Pak si prohlédl tituly knih na poličce.

Božská částice Taoismus ve fyzice Důkaz existence Boží

Na jedné knižní zarážce byl vyryt citát:

 

OPRAVDOVÁ VĚDA OBJEVUJE BOHA,

KTERÝ ČEKÁ ZA KAŽDÝMI DVEŘMI.

Papež Pius XII

 

„Leonardo byl katolický kněz,“ poznamenal Kohler.

Langdon se otočil. „Kněz? Myslím, že jste říkal, že byl fyzik.“

„Byl obojí. Mužové náležející současně vědě a náboženství nejsou v dějinách nic výjimečného. Leonardo byl jedním z nich. Fyziku považoval za ‚božský přírodní zákon‘. Tvrdil, že Boží rukopis je patrný v přírodním řádu všude kolem nás. Doufal, že pomocí vědy dokáže pochybujícím masám Boží existenci. Sám sebe považoval za teo-fyzika.

Teo-fyzika? Langdonovi to znělo jako nemožný oxymoron.

„Na poli kvantové fyziky,“ vysvětlil Kohler, „došlo nedávno k několika šokujícím objevům – objevům, z nichž vyplývají důsledky veskrze spirituálního rázu. O mnohé z nich se zasloužil právě Leonardo.“

Langdon si ředitele CERNu zpytavé prohlížel a stále se pokoušel nějak se v tom bizarním prostředí vyznat. „Spiritualita a fyzika?“ Langdon strávil svou dosavadní kariéru studiem dějin náboženství, a jestli v nich existovalo nějaké stále se vracející téma, pak tedy to, že věda a náboženství byly od prvopočátku oheň a voda – arcinepřátelé – neslučitelní.

„Vetra se pohyboval na hranici kvantové fyziky,“ prohlásil Kohler. „Začal spojovat vědu a náboženství… ukazoval, že se zcela netušeným způsobem vzájemně doplňují. Nazýval tuto oblast nová fyzika.“ Vytáhl z police knihu a podal ji Langdonovi.

Langdon si prohlížel obálku. Bůh, zázraky a nová fyzika – od Leonarda Vetry.

„Rozsahem je to poměrně omezený obor,“ pokračoval Kohler, „ale přináší čerstvé odpovědi na některé staré otázky – otázky o původu světa a o silách, které nás všechny spojují. Leonardo věřil, že jeho výzkum bude schopen obrátit miliony k duchovnějšímu životu. V minulém roce přesvědčivě dokázal existenci energetické síly, která nás všechny spojuje. Konkrétně ukázal, že jsme všichni fyzicky spjatí… že molekuly ve vašem těle jsou protkány s molekulami v mém… že existuje jediná síla, která působí v nás všech.“

(...)

 

(Dan Brown, Andělé a démoni)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist