Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Úvod: O písku a hvězdách

Šedesát kilometrů odtud na východ se slunce právě vyšplhalo nad Svatou horu, která tak dlouho podněcovala mou obrazotvornost. Až planeta udělá další čtvrtobrátku, přinese stejné slunce chladný zimní soumrak anglickému přímořskému městečku, kde jsem se přesně před pětašedesáti lety narodil.

Takže už je trochu pozdě na to uvažovat, proč jsem se stal spisovatelem, nebo přemýšlet, jestli vůbec kdy existovala nějaká reálná alternativa; mohlo to být stejně geneticky předurčeno jako barva mých očí nebo tvar mé hlavy. Ale to, jakým autorem jsem se stal, to je jiná věc: domnívám se, že v tom sehrály rozhodující roli jednak prostředí a jednak náhoda.

Fakt, že jsem se narodil půl míle od moře – nebo aspoň od jednoho ramene Bristolského kanálu, které dítěti připadalo rozhodně jako oceán – nepochybně zabarvil celý můj život. Jako obvykle to dokonale vyjádřil A. E. Housman v básni, z níž jsem vzal titul svého prvního románu:

 

Zem – ani moře, ani souš,
písek je žlutý jako poušť
a pod letními nebesy
tu Adamův rod hraje si.

 

Velkou část svého mládí jsem strávil na mineheadské pláži, zkoumal jsem skalní rybníčky a budoval z písku vlnolamy. Dodneška se cítím naprosto uvolněně na břehu moře – a ještě lépe pod jeho hladinou, když se bez tíže vznáším nad barvitou a hustě zabydlenou krajinou svého oblíbeného korálového útesu.

Takže v mladším věku bych byl pravděpodobně psal povídky o moři. Ale narodil jsem se v době, kdy lidé začali poprvé vážně uvažovat o úniku ze své planetární kolébky, a moje představivost se proto obracela do vesmíru.

Ale nejdřív jsem ještě podnikl podivnou odbočku, která je velice důležitá, protože je to doslova jediná vzpomínka, kterou mám na svého otce – stínovou postavu, která nezanechala v mé paměti jiné stopy, přestože mi bylo už přes třináct, když zemřel.

Bylo to asi kolem roku 1925; jeli jsme spolu v malém kočárku s koněm kousek od té farmy v Somersetu, v níž nadporučík Charles Wright Clarke utopil to, co mu zbylo z vojenského odstupného po dřívějším a ještě katastrofálnějším dobrodružství nezávislého statkáře. Když si otevřel krabičku cigaret, podal mi kartičku, která byla vevnitř; byla ze série zobrazující prehistorická zvířata. Od té chvíle jsem se zbláznil do dinosaurů, sbíral jsem všechny kartičky s tímhle námětem, které jsem sehnal, a používal jsem je ve třídě jako ilustrace ke krátkým dobrodružným příběhům, které jsem vyprávěl spolužákům ve vesnické škole. To byly zřejmě moje první výpravy do světa fikce – a učitelka, která mě v nich podporovala, slavila před týdnem vlastní narozeniny. Mrzí mě, že jsem zapomněl poslat přání, Maud Hanksová – zvlášť si to poznamenám, abych nezapomněl na vaše pětadevadesátiny…

Je určitá ironie ve faktu, že tabákový průmysl (jedna z mála profesí, v nichž považuji za oprávněný případný trest smrti) měl tak nepopiratelný a rozhodně blahodárný účinek na mou kariéru. Dodneška si vzpomínám na to, jak mě fascinovali dinosauři, a hrozně se těším na chvíli, až pod rukama genetických inženýrů znovu vznikne Tyrannosaurus rex.

(...)

 

(Arthur C. Clarke, Hlídka)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist