Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

KAPITOLA DRUHÁ

v níž se Protiva setkává se starou známou a Lapointe je pověřen pozoruhodným úkolem

Inspektor Lognon čekal na kraji chodníku v ulici de La Rochefoucauld a i z té dálky se zdálo, že se prohýbá pod tíhou osudu. Stále nosil obleky barvy myší šedi, vždy nevyžehíené, a svrchník, rovněž šedivý, zatímco klobouk měl ohavně hnědý. Za to, že byl ve tváři žlutý a vypadal, jako když má rýmu, probdělá noc nemohla. To vše patřilo k jeho každodennímu obrazu, a když vstal z postele, skýtal nepochybně stejně žalostný pohled.

Maigret mu řekl do telefonu, že se pro něho zastaví, nežádal však, aby čekal venku. Ale Lognon schválně postával na okraji chodníku, jako by tam trčel od nepaměti. Nejenže ho připravili o jeho případ, ale kvůli nim ztrácí čas a po probdělé noci je nucen tvrdnout na ulici. Když mu Maigret otevíral dvířka, pohlédl na průčelí policejního komisařství, kde nehybně visel vybledlý prapor; právě v této budově kdysi začínal, ne jako inspektor, ale jako komisařův tajemník. Lognon si mlčky sedl, ani se nezeptal, kam ho vezou. Řidič, který měl své pokyny, zahnul doleva a zamířil k ulici Douai.

Promluvit na Lognona bylo vždy ošemetné, ať mu člověk řekl cokoli, dokázal v tom najít důvod k urážce.

„Četl jste noviny?“

„Na to jsem neměl čas.“

Maigret, který je před malou chvílí koupil, vytáhl ranní vydání z kapsy. Fotografie neznámé byla na první stránce pouze hlava, s pohmožděninou na oku a na rtu. To ovšem nijak neměnilo její podobu.

„Doufám, že v téhle době už na Zlatnickém nábřeží zvoní telefony,“ pokračoval komisař. A Lognon si pomyslel:

„Jinými slovy probděl jsem noc zbytečně, zbytečně jsem chodil od jednoho baru k druhému. Stačí otisknout fotografi v novinách a čekat, až se lidi ozvou.“

Neušklíbl se. Těžko se to dalo popsat. Na tváři se mu rozhostil žalostný a odevzdaný výraz, jako by se rozhod! být pro kruté a špatně organizované lidstvo živou výčitkou. Na nic se neptal. Byl pouze bezvýznamným kolečkem v policejní mašinéri , a takovému se nic nevysvětluje.

V ulici de Douai nebyla ani noha. Jen na jednom prahu stála domovnice. Vůz zastavil před krámkem slézové barvy, nad nímž bylo anglickým písmem napsáno: „Slečna Irena“. A níže, menšími písmeny: „Módní oděvy“.

V zaprášené výloze byly jen dvoje šaty, jedny bílé s flitry a vycházkové šaty z černého hedvábí. Maigret vstoupil, kývl na Protivu, aby ho následoval, řidiče požádal, aby počkal, a vzal si s sebou balíček v hnědém papíru, který mu poslali z Ústavu soudního lékařství. Když chtěl otevřít dveře, zjistil, že je zavřeno a klika odšroubovaná. Bylo půl desáté pryč. Komisař přitiskl obličej na sklo, v místnosti za krámem uviděl světlo a jal se klepat. Minuty plynuly a uvnitř jako by nebyl nikdo, kdo by ten rámus slyšel; Lognon po jeho boku čekal bez pohnutí, nepromluvil ani slovo. Nekouřil. Nekouřil už léta, co byla žena nemocná a předstírala, že když kouří, těžko se jí dýchá.

Nakonec se vzadu objevila postava. Byla to poměrně mladá dívka, přednice červeného županu si přehodila kvapně přes sebe, přidržovala je na prsou a mlčky na ně hleděla. Pak zmizela, nepochybně šla někoho informovat. Vrátila se, přešla celý krám, zavalený dámskými šaty a plášti, a konečně se odhodlala otevřít dveře.

(...)

 

(Georges Simenon, Maigret a mrtvá dívka)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist