Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

5

Na farmě si na mne zřejmě nikdo ani nevzpomněl, když jsem nebyl na dohled. Ale stačilo se jen potloukat po domě a hned pro mě našli nějakou práci.

Nastalo údobí pěkného počasí, bylo slunečno s hojností vláhy a ani hospodáři si neměli nač stěžovat, leda na spěch, ke kterému je nutilo zdržení, zaviněné invazí. Výskyt urážek byl toho jara neobvykle nízký s výjimkou ovcí. Dozrávající úroda natolik věrně odpovídala popisu, že inspektor označil na vývěsce jen jedno pole určené ke spálení a to patřilo Angusi Mortonovi. Dokonce i u zeleniny bylo deviací málo, jako obvykle se vyskytovaly u lilkovitých - čeledi solonaceae. Celkem vzato to v této sezoně vypadalo na rekord co do čistoty chovu a tak málo plodin bylo označeno za závadné, že se radoval i otec a při jednom ze svých veřejných vystoupení obezřetně ohlásil, že Waknuk letos patrně uštědří ďábelským silám dost velkou ránu - a my bychom měli vzdát díky za to, že trestu za dovoz obřích koní se dostalo jejich majiteli, a ne celé obci.

Když teď byli všichni v jednom kole, dařilo se mi brzy vyklouznout z domu a za dlouhých letních dnů jsem se se Sophií toulával ještě dál než dřív, přesto jsme byli při svých výpravách opatrní a drželi se málo používaných stezek, abychom na nikoho nenarazili. Domácí výchova naučila Sophii skoro instinktivní opatrnosti vůči cizím lidem. Neslyšně mizela ještě dřív, než se nějací objevili. Spřátelila se pouze s jedním dospělým, a to byl Corky, dohlížitel od parního stroje. Všichni ostatní pro ni představovali nebezpečí.

Nahoře po proudu potoka jsme objevili místo s břehy plnými oblázků. Bavilo mne brouzdat vodou bosý, s vyhrnutými nohavicemi a prozkoumávat tůně a škvíry v kamení. Sophie sedávala na některém z velkých, plochých kamenů, vyčnívajících z vody a toužebně mě pozorovala. Jednou jsme se tam vypravili vyzbrojeni dvěma malými sítěmi, které nám udělala paní Wenderová, a sklenicí na úlovek. Pracně jsem lovil malé korýše (snad garnáty), co tam žili, a Sophie se na ně ze břehu pokoušela dosáhnout naběračkou. Moc se jí to nedařilo. Nakonec toho nechala a jen mě závistivě pozorovala. Ale pak sebrala odvahu, sundala si střevíc a chvíli zamyšleně pozorovala svou bosou nohu. Potom shodila střevíc z druhé. Vykasala si bavlněné kalhoty nad kolena a vešla do vody. Stála tam zamyšlená, pohled upřený na nohu na vodou ohlazených oblázcích. Zavolal jsem na ni:

"Pojď sem. Tady je jich hodně."

Rozesmátá a vzrušená se ke mně brodila.

Když jsme toho měli dost, seděli jsme na plochém balvanu a sušili si nohy na slunci.

"Nejsou přece tak hrozné, co říkáš?" a kriticky si prohlížela své nohy.

"Vůbec ne. Moje jsou vedle nich kostnatější," přiznal jsem poctivě. To ji potěšilo.

O pár dní později jsme tam šli znovu. Sklenici jsme postavili na plochý kámen vedle bot, rybařili a pobíhali s úlovkem nevšímaví k okolí, když tu náhle někdo zavolal: "Hej ty tam, Davide!"

Vzhlédl jsem a cítil, jak Sophie vedle ztuhla. Chlapec, který na nás volal, stál zrovna nad kamenem s našimi věcmi. Znal jsem ho. Byl to Alan, asi o dva roky starší než já, syn kováře Johna Ervina. Zachoval jsem rozvahu.

(...)

 

(John Wyndham, Kukly)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist