Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

/2/

Janvier zastavil malé auto KP při kraji chodníku a oba muži shodně zvedli v tentýž okamžik hlavu, aby zkontrolovali číslo domu, načež se na sebe navzájem překvapeně podívali. Na chodníku nebyl žádný shluk lidí, v průjezdu a na dvoře také nikdo, a strážník, kterého policejní komisařství podle běžného zvyku poslalo, aby udržoval pořádek, jenom přecházel opodál sem a tam. Příčinu tohoto zvláštního jevu poznali vzápětí. Komisař čtvrti, pan Beulant, otevřel dveře lóže, aby se s nimi přivítal, a vedle něho stála domovnice, velká, klidná žena s inteligentním vzezřením.

„Paní Bouéová,“ představil ji. „Je to žena jednoho z našich strážníků. Když objevila mrtvolu, zamkla dveře svým klíčem a seběhla dolů, aby mi zatelefonovala. V domě ještě nikdo nic neví.“

Lehce sklonila hlavu, jako by děkovala za poklonu.

„Nahoře není nikdo?“ zeptal se Maigret.

„Šel tam inspektor Lognon s úředním lékařem. Já jsem tu teď měl dlouhý rozhovor s paní Bouéovou a pátrali jsme spolu, o jakou hraběnku by mohlo jít.“

„Co já vím, žádná hraběnka tady v okolí není,“ řekla.

Na jejím chování, na jejím hlase, na její řeči bylo vidět, že jí záleží, aby byla vzorným svědkem.

„To děvče nebylo zlé. Do styku jsme spolu moc nepřišly, protože se vracela za svítání a většinu dne spala.“

„Bydlela v domě dlouho?“

„Dva roky. Měla dvoupokojový byt v budově B, vzadu ze dvora.“

„Přijímala často návštěvy?“

„Skoro nikdy.“

„Muže?“

„Jestli nějaký někdy přišel, já ho neviděla. Jedině ze začátku. Když se nastěhovala a když přišel její nábytek, zahlédla jsem jednou nebo dvakrát staršího muže, myslela jsem napřed, že je to její otec, takový malý s hodně širokými rameny. Nikdy na mě nepromluvil. Pokud vím, potom se tu už neobjevil. V domě je nájemníků hodně, hlavně hodně kanceláří v budově A, a tak tu lidi pořád chodí sem tam.“

„Pravděpodobně si s vámi přijdu za chvilku ještě popovídat.“

Dům byl starý. Když se vešlo dovnitř, jedno schodiště začínalo vpravo a druhé vlevo, obě stejné tmavá, a mramorové nebo emailové tabulky ohlašovaly v mezaninu dámského kadeřníka, v prvním patře masérku, ve druhém výrobnu umělých květin, obchodní zprostředkovatelnu a dokonce i jednu mimořádně jasnozřivou jasnovidkyni. Dláždění dvora se lesklo deštěm a nade dveřmi, před nimiž stanuli, bylo černě namalováno písmeno B.

Vystoupilí do třetího patra, zanechávajíce na schodech temné skvrny, a jenom jediné dveře se otevřely, když šli kolem, nějaká tlustá žena s řídkými vlasy v natáčkách se na ně s údivem zadívala a pak se zamkla na klíč.

Inspektor Lognon ze Svatojiřské čtvrti je jako obvykle uvítal s pochmurným výrazem a pohled, který vrhl na Maigreta, říkal: To se dalo čekat!

Co se dalo čekat, nebylo to, že mladá žena byla zardoušena, ale to, že když byl ve čtvrti spáchán zločin a Lognon byl poslán na místo činu, Maigret hned osobně musí přijít, aby mu případ vzal z rukou.

(...)

 

(Georges Simenon, Maigret v Picratt Baru)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist