Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

10

POZDĚJI se podle hodin na nádražní budově, které zastavila zbloudilá střela, zjistí, že k přepadení Columbusu došlo přesně ve čtyři hodiny jedenáct minut. Hned druhý den začaly spekulace o motivech Villova útoku. Před dvěma roky se prohlásil za přítele Spojených států. Okázale uvítal vyslance amerického prezidenta a dokonce přistoupil na konzultace s vysokými představiteli americké armády při dobře známém setkání na hraničním mostě mezi městy El Paso a Juárez.

Jenže tomu všemu předcházela čtyři roky trvající mexická občanská válka. Diktátora Díaze nahradil oblíbený populista Madero, který se však dlouho u moci neudržel a musel ustoupit Huertovi. Villa, který bojoval na straně Madera, se v čele svých čtyřiceti tisíc mužů obrátil proti Huertovi. Boje zuřily celý rok, ale s podporou dalších vzbouřeneckých velitelů, Zapaty a Carranzy, nakonec Villa zvítězil. Vyvstal problém, kdo stane v čele země. Villa celou dobu tvrdil, že na funkci prezidenta neaspiruje, ale ve chvíli, kdy Carranza získal dostatečnou podporu, aby se mohl ujmout vlády, Villa se postavil proti němu. Po celém severním Mexiku, od atlantského po pacifické pobřeží, se rozhořely srážky mezi Villovými a Carranzovými jednotkami.

Spojené státy americké stály před složitou volbou. Prezident Woodrow Wilson zastával v té době vzhledem k válce v Evropě tvrdě izolacionistické stanovisko. Němci, kteří se obávali, že přes odmítavý prezidentův postoj se Spojené státy nakonec připojí ke Spojencům, posílali do Mexika stovky mužů a velké zásilky zbraní. Uvažovali - celkem logicky -, že Wilson se nikdy nepustí do žádného zámořského dobrodružství, bude-li mu za humny hrozit otevřený konflikt s nepokoji zmítaným Mexikem. Americký prezident se tedy rozhodl nastolit v sousední zemi mír a Němce vypudit. Vyvstala ovšem otázka, který ze vzbouřenců disponuje dostatečnou silou, aby dokázal Mexiko sjednotit. Carranza měl doma značnou podporu, ale to se o Villovi dalo říci také a jeho proamerické postoje z něj udělaly pravděpodobného Wilsonova favorita. Jenže pak začal Villa ztrácet jednu bitvu za druhou a navíc se o něm říkalo, že stojí na straně velkého kapitálu, takže když Carranza získal na svou stranu odbory a Wilson se pod tlakem okolností musel rychle rozhodnout, vsadil na Carranzu. Zastavil dodávky zbraní a potravin Villovým oddílům, zatímco Carranza dostal ve všech směrech zelenou.

Konflikt vyvrcholil v městečku Agua Prieta na hranicích mezi Mexikem a Arizonou, kde Villa oblehl Carranzovy jednotky, které se tam opevnily. Spojené státy umožnily Carranzovi dopravu posil po železnici přes své území. „Scéna byla připravena pro jednu z nejunikátnějších bitev v dějinách vojenství,“ napsal později jeden historik. „Pozorovatelé ji mohli sledovat jako fotbalový zápas od postranní čáry... Villovy oddíly se přiblížily... Krátce před úsvitem nastoupili američtí vojáci do zákopů a dělostřelectvo zaujalo předem připravené pozice... Carranzova děla zahájila palbu a celé odpoledne a večer duněla ohlušující palba mezi obleženými a útočníky. Hodinu a půl po půlnoci nastoupil Villa k zuřivému útoku, do kterého vrhl všechny síly, které měl k dispozici... Dopadl katastrofálně. Jeho muži zjistili - stejně jako už předtím vojáci na západní frontě v Evropě -, že útok na zákopy obehnané ostnatým drátem, bráněné vhodně rozmístěnými kulometnými hnízdy podporovanými dělostřelectvem a granáty, je odsouzen k naprostému nezdaru. Pravděpodobně poprvé v dějinách Mexika bylo noční bojiště osvětleno. Villa díky svým předchozím úspěšně vedeným nočním útokům choval v tuto taktiku velkou a neochvějnou důvěru, jenže u Agua Prieta změnily hlubokou noc v jasný den výkonné reflektory, jejichž paprsky nejen že blížící se útočníky včas odhalily, ale navíc je doslova oslepily. Nasazení reflektorů způsobilo mezi Villovými jednotkami značné roztrpčení a velmi posílilo vzrůstající nevraživost vůči Spojeným státům. Když se v průběhu následujících dní ukázalo, že k jejich porážce podstatným způsobem napomohla - pokud ji vůbec nezpůsobila - nová americká politika, začaly se mezi Villovými muži jako štěpní požár šířit pověsti, že reflektory dodali carranzistům Američané, že je obsluhovali američtí vojáci a že byly umístěny na americké straně hranice.“

(...)

 

(David Morrell, Poslední ráno)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist