Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Na mrtvolu narazili náhle a nečekaně, znenadání na ně pohlédla prázdnými očními důlky nad keři jalovce. Ze suchého stromu, s nímž, jak se zdálo, tvořila nedílný celek. Na první pohled to tak přesně vypadalo – jako by člověk a strom zemřeli spolu. Současně. Jako kdyby spolu srostli v okamžiku smrti. Jason Rivet sebou škubl.

Samozřejmě, opravil se v duchu, to společné umírání, to nemohla být pravda. Strom byl vybělený, téměř bez jakéhokoli větvoví, pokroucený, zpráchnivělý, zmrzačený, rozeklaný velkou prasklinou – bylo zřejmé, že zemřel již velmi, velmi dávno. Člověk, jehož ostatky někdo přibil ke kmeni, určitě zemřel později. Taky dost dávno, ale později.

„Co k čertu…“ spustil Adam Stoughon, leč zmlkl. Strýc William si odplivl a naklonil se v sedle. Důstojný otec Maddox nereagoval pohybem ani slovem.

Abiram Thorpe sesedl z koně, opatrně se k mrtvole blížil a rozhrnoval přitom jalovcové houští hlavní muškety. Přišel k ní a stanul vedle Izmaela Sassamona. Na něco se ho zeptal, Indián mu krátce a hrdelně odpověděl.

Lebka umrlce, oddělená od zbytku kostry, byla naražena na pahýl dobrých šest stop nad zemí. Pod lebkou, zhruba o stopu níž, byl přibit hrudní koš. Ztrouchnivělé klíny trčely mezi žehy, která obrostl mech. Jedna ruka, přízračně roztažená, visela u klíční kosti. Druhá – spolu s pánví, stehenními a holenními kostmi i s celou masou drobnějších kůstek – tvořila hromádku u paty suchého stromu.

„Rudokožci,“ řekl rozhodně konstábl Henry Corwin. „To je práce divochů.“

„Izmael tvrdí, že ne,“ zavrtěl hlavou Abiram Thorpe. „Co ty na to, Izmaeli?“

„Ne Mohawk,“ promluvil hrdelně Indián. „Ne Seneka. Ne Mahykan. Ne Lenni Lenape.“

„On sám je rudoch,“ vyprskl konstábl, „proto se jich zastává. Křesťan by s mrtvolou nikdy nenaložil takhle. A krk bych za to nedal, jestli toho nešťastníka nepřibíjeli ke kmeni zaživa. Co říkáte, pane Thorpe? Vy přece umíte číst stopy stejně dobře jako divoch – odpusťte mi srovnání…“

„Jaký stopy,“ zamručel lovec. „To je stará mršina. Visí tu určitě léta.“

„Za časů Války Krále Filipa,“ promluvil Adam Stoughton, „se to po lesích umrlci jen hemžilo. Žádný div, když člověk v křoví zakopl o hromadu kostí. Co myslíš, Abirame, visí tady tenhleten už od sedmdesátého pátého?“

„Snad. Mám ten dojem…“

„Mrtvolu je třeba řádně pochovat,“ přerušil ho důstojný otec Maddox, jehož očividně nezajímalo, jaké má traper dojmy. „Nuže, pánové, sesedněmež.“

„Není to škoda času?“ ušklíbl se strýc William. „Je to přece jenom pár hnátů, určitě z divocha, kterého tu zamordovali jiní divoši. Ať si tu…“

„Jsme křesťané,“ přerušil jej John Maddox hlasem pro sebe obvyklým, tedy chraplavým, nepříjemným a netrpícím odpor. Hubený, ve vysokém klobouku, zahalený do vlněného pláště, pastor připomínal velkého černého ptáka. Velká černá vrána, pomyslel si už kdoví po kolikáté Jason Rivet, vychrtlá černá vrána sedící na šedákovi.

Důstojný otec se obrátil v sedle a provrtal chlapce pohledem, úplně jako by mu dokázal číst myšlenky.

(...)

 

(Andrzej Sapkowski, Událost v Mischief Creek)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist