Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Pozdě odpoledne došel k řece plné ostrovů pokrytých stromy a vinnou révou, ucpané nánosy písku. Díky zlověstnému klokotám a sykotu posouvaného písku si byl jistý, že to musí být řeka Wisconsin, která se po překonání horního toku vlévá do Mississippi. A pokud měl pravdu, věděl, kam jde. Odkud se dostane na místo, kam směřuje.

Teď se bál, že nenajde údolí, které zná, že v této krajině nebude žádný dům Prestonů. Spíše se ocitl v podivné zemi, kde nebyli lidé, ale jen roboti, komplexní civilizace robotů, kde Člověk nehrál žádnou roli. V továrně nebyl jediný člověk, tím si byl jist, protože to místo bylo příliš soběstačné, příliš si jisté svým účelem, než aby potřebovalo lidské ruce nebo mozek.

Když se setmělo, utábořil se na břehu řeky a dlouhou dobu předtím, než šel spát, seděl a díval se na stříbrné zrcadlo vody osvětlené měsícem, cítil, jak se do něj zabodává pocit osamělosti, hlubší a krutější pocit osamělosti, než jaký poznal kdykoliv předtím.

Až nastane ráno, půjde dál bude si prošlapávat cestu ke svému zaprášenému konci a najde místo, kde by měl stát dům Prestonů. Pokud zjistí, že žádný takový dům není, co udělá?

O tom nepřemýšlel. Nechtěl na to myslet. Nakonec usnul.

Ráno sešel k řece a když se prodíral křovím, prostudoval příkrý jižní břeh. Byl si jistý, ještě více než předtím, že břeh poznává a ví, kde se nalézá.

Sledoval řeku po proudu a nakonec uviděl mlhavě modrý sráz, tyčící se na říčním soutoku, a tenké fialové linky kamenů na druhé straně větší řeky. Vyšplhal na jeden z kamenů a porozhlédl se po údolí, které hledal.

Na noc se utábořil už v údolí. Další ráno jím pokračoval a našel odbočku, která by ho měla dovést k domu Prestonů.

Předtím, než údolí poznal, urazil značnou část cesty a viděl určitá seskupení kamenů a stromů, která mu připadala podobná jiným, která viděl již dříve.

Narůstalo v něm podezření a naděje a nakonec jistota, že kráčí po známé půdě.

Tady bylo to začarované údolí, kterým procházel před dvaceti lety!

A teď, pomyslel si, ještě jestli je tady ten dům.

Při představě, že dosáhne konce údolí a uvidí místo, kde by měl stát, a on tam nebude, pocítil slabost a mdloby.

Protože kdyby se tak stalo, věděl by, že poslední naděje zmizela, že byl vyděděn z rodné Země.

Našel cestu a pokračoval po ní. Viděl vítr; vál nad loukou, až se zdálo, že tráva je voda a světlé stonky bílé přepadávající čepičky pěny. Uviděl skupinu jabloní. Nekvetly, na to bylo příliš pozdní roční období, ale jinak byly stejné, jako když je viděl kvést.

Cesta se zatočila kolem kopce a Vickers se zastavil a díval se na dům. Cítil, jak pod ním podklesávají kolena. Rychle se podíval jinam a pomalu se otáčel, aby si byl jistý, že to nebylo šálení, že dům tam opravdu je.

Opravdu tam byl.

Vystartoval po cestě k domu a zjistil, že běží. Přinutil se zpomalit do rychlé chůze. A potom se znovu rozběhl a už se nepokoušel zastavit.

Vyběhl kopec, na němž dům stál; teď šel o poznání pomaleji, pokoušel se nabrat ztracený dech a přemýšlel, jaký je na něho pohled po týdnech, kdy se neholil a nečesal, kdy si roztrhal a zmuchlal šaty, s botami rozpadlými na cáry a přivázanými k chodidlům proužky látky odtrženými z kalhot, s roztřepenými zbytky kalhot vlajícími ve větru a odhalujícími boulovitá, pruhy špíny pokrytá kolena.

(...)

 

(Clifford D. Simak, Prstenec kolem Slunce)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist