Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

36.

"Mám pocit," prohlásil Pelorat, "že musí být dost pozdní odpoledne, ale slunce je natolik vysoko, že je snad kolem poledne."

Trevize se rozhlédl po poklidném obzoru. "Tvůj dojem pramení z oranžového odstínu slunce, který vyvolává zdání soumraku. Jestli tady budeme při skutečném soumraku a mraky nám budou přát, pak asi zažijeme rudější červánky, než jaké známe. Nevím, zda se ti budou zdát krásné nebo teskné... Na Comporellonu to pravděpodobně tlouklo do očí ještě víc, ale tam jsme trávili téměř veškerý čas v místnostech."

Pomalu se otáčel a zahloubaně se rozhlížel po svém okolí. Kromě téměř podprahově působícího podivného světla tu byla ještě přítomna výrazná vůně tohoto světa - nebo alespoň této jeho části. Byl krapet cítit zatuchlinou. Ale nebylo ta nijak vtíravě nepříjemné.

Nedaleké stromy byly středního vzrůstu a vypadaly staře. Kmeny s drsnou kůrou se vychylovaly do strany. Trevize nedokázal říci, jestli to měl na svědomí převažující směr větru nebo něco podivného v půdě. Byly to stromy, co propůjčovalo tomuto světu zvláštní, hrozivou atmosféru, nebo šlo o něco jiného - méně materiálního?

Bliss zaútočila: "Co hodláš dělat, Trevizi? Jistě jsme neurazili celou tu vzdálenost, jen abychom se potěšili krásnou krajinou?"

Trevize se nedal: "Ne, to dozajista ne. Ovšem já si teď vyberu svůj oddychový čas. Navrhuji, aby to tu Pelorat prozkoumal. Kousek támhletím směrem by měly stát rozvaliny. Je nejpovolanější k určování hodnoty záznamů, které by tam mohl najít. Mám za to, že také porozumí nápisům nebo filmům v archaické galaxštině, a já vím moc dobře, že bych jim nerozuměl. Předpokládám, že ty, Bliss, budeš chtít jít s ním, abys ho mohla chránit. Pokud se jedná o mě, zůstanu tady jako stráž na výspě."

"Stráž proti čemu? Primitivům s kamením a sukovicemi?"

"Snad." Úsměv, který mu hrál ve tváři, se vytratil. "Je to divné, Bliss. Z tohohle místa mi je trochu úzko. Nedokážu povědět proč."

Pelorat vykročil: "Pojď, Bliss. Celý život jsem byl kabinetní sběratel starých bajek. V podstatě se mi do rukou nedostaly starobylé dokumenty. Jen si představ, kdyby se nám podařilo najít..."

Trevize je provázel pohledem. Peloratův hlas se tenčil, jak dychtivě kráčel k rozvalinám. Bliss se pohupovala po jeho boku.

Trevize chvíli roztržitě poslouchal a pak se opět začal rozhlížet po krajině. Co na ní může vzbuzovat zlé předtuchy? Ještě nikdy vlastně nestál na světě bez lidí, ale mnoho jich vídal z vesmíru. Obvykle to byly malé světy. Nebyly ani tak velké, aby si udržely vodu nebo vzduch, ale byly užitečnými orientačními body a shromaždišti při námořních manévrech (za jeho života k žádné válce nedošlo, ani celé století před jeho narozením - ale manévrovalo se stále), nebo sloužily jako místo pro cvičné nouzové opravy. Lodě, ve kterých byl, létaly po oběžných drahách těchto světů, nebo na nich někdy i přistály, ale v oněch dobách neměl nikdy příležitost tam vystoupit.

Vyplývala jeho úzkost z toho, že stál na opuštěném světě? Měl by stejné pocity, kdyby tehdy stál na jednom z těch malých světů bez vzduchu, se kterými se setkával za studií - a dokonce i později?

(...)

 

(Isaac Asimov, Nadace a Země)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist