Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

Jel chudej hospodář hakovať bez snídaně a vzal si sebou z domu krajic chleba. Vobrátil hakoviště, chleba složil pod keř a přikryl kazajkou. Kůň se unavil, a hospodář vyhladověl. Zarazil hak, vypřáh koně, pustil pást a šel ke kazajce vobědovať. Zvih kazajku, krajic pryč. Hledal, hledal, votočil kazajku, vyklepal - krajic nihde. Divil se. Diuná věc! Žánnýho neviďal, a přeci ho někdo vzal. Ale to čértiček, co hospodař hakoval. Krajic ukrad a sed si za keř, poslechnouť, jak hospodář bude klejť a jeho čerta volať. Hospodář si postesk. "No. ale", prej, "hladem neumřu; nejspiš ten do vzal, to potřeboval. Zdráu ho užil!"

Šel ke studánce, napil se vody, vodpočal, chytil koně, zapřáh a dal se zas do šramoceni. Čértička hnětlo, že nesved člověka k říchu, vrátil se do pekla k vérchnímu čértoj a vypravil, jak hospodáři krajic ukrad, ale jak von místo klení zdravi přál. Nejvyšší ďábel měl zlost, "Že hospodář v tý věci tě přemoh, sám seš vinen, nedoveds, mně se zdá, dobře narafičit. Bude mercha, jesli selláci a za níma báby takhle si zvyknou: žánnej záslužek miť nebudem. To se nemůže tak nechať! Táhni, vodsluž si hospodářů krajíc. Jestli do třech let nad hospodářem nezvítězíš, vykoupu tě ve svěcený vodě."

Čértiček se lek svěcený vody, leťal na zem, přemejšlel, jak svou chybu napraviť. Zkoumal, zkoumal, až vykoumal. Uďál se dobrým člověkem a šel chudýmu hospodáři za čeledína. Poradil mu na suchý leto sejt vobili na bahně. Jinejm všechno sluncem shořalo, ale chudýmu hospodáři vyrostlo vobili hustý, vysoký, klasnatý, hrubozerný. Vobživil se do novýho, a ještě mu mnoho zbylo. Napřezrok čeledin čeledin vyradil hospodáři sejt na kopcích. Nastalo leto deštivý. Lidem vobili lehlo, schnilo a zerno nenalilo, ale hospodáři na verších vobili ukrutny vyrostlo. Přebylo mu eště víc. Ani neví, co s ním počíť.

Tu čeledin naučil hospodáře vobili rozemílať, kvasiť a kořauku páliť. Hospodář napálil kořauky; začal sám piť i jinejm dávať. Čértiček přisel k verchnímu a chlubil se, že krajic vodsloužil.

Verchni se šel poďvať.

Přišel k hospodáři, kouká - ten sezval boháče, kořaukou je častuje. Hospodyně ji hostům roznáší. Jak začala vobcházet dokola, kobertla vo stůl, rozlíla sklenčku: Hospodář se dožral, uškrouk se na ženu: "Heď! důro čertova, cák je to špina?! Proč pak šamto pajdavá, takový dobrý řízeni po zemi plandáš?"

Čértiček šťouch velitele liktem "Všimni si" prej, "jak teďka krajice nelituje!" Hospodář vypeskoval ženu, sám se dal do vobsluhováni. Přišel z práce chudej člověk nepozvanej, dal pozdraveni, kouká: lidi kořauku pijou, dostal, udřenej, taky chuť na kapku. Seďal, seďal, poutal slinu - hospodář mu nepřines, jen pro sebe zabručal: "Hdák může pro vás všechny kořauky nachystať!"

Líbilo se to verchnímu čértu. Ale čértiček se chlubí: "Počkej, co eeště bude!" Bohatí selláci si zaudali, i hospodář vypil; začali si vespolek lahodiť, jeden druhýho velebiť a oulisný daremnosti mluviť. Nejvyšší poslouchal, poslouchal, dal pochvalu i za to. "Když po tom pití takový lišky budou, a tak še vošulívať začnou, dostanou se nam všichni do rukouch."

(...)

 

(Lev Nikolajevič Tolstoj, Jak čértiček odsluhoval krajic)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist