Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

XVIII.

Ari měl stále prudké bolesti a posel s léky nepřicházel. Kitty ho nemohla nechat ani chvilku bez dohledu. Už několikrát musela požádat Músu, aby jí poslal na pomoc své muže, a ti pak drželi Ariho v posteli, když sebou příliš házel.

Nahoře ve vesnici pokračovala svatba, všude se tančilo, zpívalo a oslavovalo. Nevěstu, která se neukázala celý den, teď vyvedli z úkrytu. Ženich s cylindrem na halvě se vyšvihl na koně a jel k ní po cestě posypané květy. Podél cesty stál špalír Drúzů s puškami.

Karen zůstala celou dobu v předsíni. Během té nekonečné noci přišla několikrát do pokoje k Arimu, aby na chvilku vystřídala Kitty. Ráno byly obě z neustálého napětí a z nedostatku spánku úplně vyčerpané. Léky ještě stále nedošly.

„Nejlepší asi bude, když odvezete děti zpátky do Gan Dafna,“ řekla Kitty Músovi. „Je tu kromě vás ještě někdo, kdo umí anglicky?“

„Ano, řeknu mu, aby tu zůstal s vámi.“

„Dobře. Mohli byste sem postavit ještě jednu postel nebo gauč či cokoliv, na čem bych mohla ležet? Budu asi u něj muset nějaký čas zůstat.“

„Zařídím to.“

Kitty zašla do vedlejší místnosti, kde Karen usnula na lavici. Jemně ji pohladila po tváři. Karen vyskočila a protírala si oči.

„Všechno v pořádku?“

„Ne, má strašlivé bolesti. Chtěla bych, aby ses dnes dopoledne vrátila s dětmi do Gan Dafna.“

„Ale Kitty...“

„Neodmlouvej. Řekni doktoru Liebermannovi, že tady musím zůstat, dokud nebude mimo nebezpečí.“

„Ale vždyť jsme chtěly pozítří odjet!“

Kitty zavrtěla hlavou.

„Zavolej do cestovní kanceláře, že nepoletíme. Pak si objednáme nové letenky. Musím tu zůstat tak dlouho, dokud sem nedostaneme někoho, kdo se o něj postará. Nevím, jak dlouho to bude trvat.“

Karen objala Kitty a chystala se odejít.

„Poslyš, Karen - zajeď do Safedu a řekni Bruci Sutherlandovi, kde jsem. Zeptej se ho, jestli by nemohl přijet do Haify a sejít se tam se mnou. Pověz mu, ať tam na mě počká v největším hotelu. Nevím sice, jak se jmenuje největší hotel v Haifě, ale najdu to. Dej mu s sebou nějaké moje věci, abych se mohla převléknout.“

 

Kolem poledne se začali hosté z Dalijat el Karmil rozjíždět. Drúzové se vraceli do svých vesnic a Židé do kibuců a do Haify. Músá naložil děti a odjel s nimi do Gan Dafna.

Kitty zůstala s Arim v cizím prostředí sama. V prvním okamžiku klidu, který nadešel, si najednou uvědomila, co se vlastně stalo. Stála u jeho postele a hleděla na něj.

„Bože všemohoucí,“ šeptala. „Co jsem to učinila?“

Celé ty měsíce, kdy se proti němu bránila, všechen odpor, který proti němu v sobě nashromáždila - všecko se zhroutilo v okamžiku, kdy za ním bez uvážení přispěchala. Najednou pocítila strach, že má nad ní takovou moc.

Pozdě večer se vrátil posel z kibucu Jagur s medikamenty. Volil cestu přes hory a několikrát se musel delší dobu skrývat. Všude narážel na britské hlídky, které hledaly raněné z přepadení v Akku.

(...)

 

(Leon Uris, Exodus)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist