Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

KNIHA ČTVRTÁ
KOLIZE

Mučivé představy

Mexico City. Aaron Rosenberg použil telefon zabudovaný před zadním sedadlem mercedesu. Upozornil strážné na svůj příjezd a přikázal jim, aby prověřili okolí domu a soustředili se zejména na neznámé osoby. Nestalo se sice nic, z čeho by mohl usuzovat na bezprostředně hrozící nebezpečí, ale teď, když se s Hallowayem definitivně rozhodli dostát svým obchodním závazkům, zmocňovala se ho stále rostoucí nervozita. Od únosu svého otce trpěl neblahou předtuchou a milostný románek manželky a tělesného strážce mu na klidu nepřidal. A navzdory Hallowayovu ujišťování, že Seth a Rampouch vymýtí Noc a mlhu u samých kořenů, zatím žádné hlášení o úspěchu nepřišlo. Hallowayovo přesvědčení, že mise obou profesionálů nemůže ztroskotat, bylo ovšem hlavním důvodem, proč Rosenberg souhlasil, že podstoupí riziko spojené s dodávkou zboží zákazníkovi, kterému v duchu přezdíval Ďábel. Jestli se Noc a mlha o transakci dozví, nebo jestli Ďábel zjistí, že Noc a mlha by mohla odhalit povahu zboží a totožnost jeho odběratele, uvažoval Rosenberg, pak budeme čelit nepřátelům ze dvou stran. A oba nám půjdou po krku, i když každý z jiného důvodu.

Mercedes uvízl v dopravní zácpě. Vpředu vířila oblaka páry valící se zpod zvednuté kapoty nákladního auta, které bylo naložené přepravkami plnými kuřat. Kolem se shromáždil houf vzrušeně gestikulujících čumilů. Co k čertu v téhle zemi pohledávám, povzdechl si Rosenberg v duchu. Na okamžik nostalgicky zavzpomínal na hory, bystřiny a lesy. Trhl hlavou k osobnímu strážci po své levici a pak se stejně prudce obrátil k druhému, který seděl vedle řidiče. To je k zbláznění, pomyslel si. Než si pořádně uvědomil, co dělá, otevřel dvířka cestovního baru zabudovaného do opěradla předního sedadla, vytáhl láhev tequily, nalil si plnou sklenici a jedním douškem vypil dávku husté olejovité tekutiny. V okamžiku, kdy se mu silná lihovina propálila do útrob, se mercedes zase rozjel. Porouchaný náklaďák konečně odtáhli mimo vozovku.

Klimatizace ve voze pracovala na plné obrátky, ale projevila se na ní nucená zastávka. Rosenberga ovanul zteplalý proud recyklovaného vzduchu, což spolu s alkoholem v žaludku způsobilo, že najednou nemohl popadnout dech. Zakryl si ústa dlaní, jako by chtěl zakašlat, aby si zachoval důstojnost. Nemohl se dočkat, až bude doma, v bezpečí.

Třeba bude mít Maria náladu na další ,protahování', zasnil se Rosenberg. Cokoliv, jen abych nemusel myslet na své starosti. Dluží mně to, pomyslel si. Copak jsem ji nezahrnul přepychem plynoucím z výnosů mých obchodů? A navíc jsem se ovládl a nepředhodil jí její nevěru.

Řidiči se podařilo odbočit na široký bulvár Paseo de la Reforma a postupně nabíral rychlost. Za chvíli již zabrzdil před domem ve španělském stylu, vklíněným mezi výškové činžáky. Rosenbergovi strážci vystoupili z mercedesu a pozorně se rozhlíželi, aby včas odhalili případné nebezpečí.

Momentálně se zdálo, že žádné nehrozí. Jeden ze strážných Rosenbergovi pokynul a od domovních dveří se přiblížili další tělesní strážci. Rosenberg vyskočil ze zadního sedadla, vyběhl po kamenných schodech a vřítil se do chodby svého domu, kde se udýchaně opřel o zeď. Uznával, že jeho příjezd nebyl zrovna důstojný, ale koneckonců smrt také není důstojná, ať už na sebe vezme jakoukoliv podobu. Kvůli svému strachuje určitě terčem úšklebků příslušníků ochranky, kteří mezi sebou žertují na jeho účet. Ale platí je dobře, a pokud řádně odvádějí svou práci, mohou si žertovat, jak chtějí.

(...)

 

(David Morrell, Svazek noci a mlhy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist