Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

KAPITOLA 13

Dalo se předvídat, že toho roku pro ně budou vánoce těžké. Nebo aspoň pro starší z nich. Edwina zaměstnávala mladší pečením a přípravami tak, že měli jen zřídka čas myslet na něco jiného. Ben je přišel navštívit a vzal chlapce na výstavu nových automobilů a také na rozsvícení stromečku v hotelu Fairmont, aby jim prožití vánoc usnadnil. Ostatní přátelé rodičů je také pozvali. Jenže pozvání byla někdy bolestná a dávala jim ještě více pocítit, že jsou sirotci.

Alexis byla ze všech nejuzavřenější, ale Edwina se jí neúnavně snažila pomoct s uzdravením. Čas od času ji sice našla nahoře v matčině ložnici, ale když se to stalo, nedělala kolem toho povyk. Jen s ní chvíli mluvila, sedíc na malé růžové pohovce v matčině oblékárně, a nakonec se s ní děvčátko vždy vrátilo k ostatním.

Edwina se tam nahoře vždy cítila divně, jako by to bylo nějaké posvátné místo. Pro všechny děti to byla jakási svatyně rodičů. Bertovy a Katiny šaty visely stále ve skříních a Edwina neměla srdce je vyhodit. Matčiny kartáče na vlasy a pěkná zlacená toaleta ležely tam, kam je naposledy položila. Paní Barnesová nahoře pečlivě utírala prach, ale ani ona už tam nechodila ráda. Říkala, že je jí vždy do pláče. A Sheilagh jít nahoru jednoduše odmítla, i kdyby měla jen přivést Alexis.

Edwina se o tom nikdy nezmínila, ale i ona tam občas zašla. Zůstávala jim tak nablízku, mohla si tak pamatovat, jací byli. Bylo těžké uvěřit, že od jejich smrti uplynulo jen osm měsíců. Někdy jí to připadalo jako pár okamžiků, někdy celé věky. A když děti na Štědrý večer ležely v posteli, svěřila se s tím Phillipovi.

Přežili svátky, své první svátky o samotě, a pro Edwinu to bylo vyčerpávající. Zvládla to klidně a dobře. Maličcí si pověsili punčochy jako vždycky, zpívali koledy, pekli koláče a šli do kostela. Tak jako kdysi matka, strávila i Edwina dny předtím balením dárků. A večer jí Phillip za všechny poděkoval, stejně jako Bert děkoval Kate, s ospalým zívnutím, a Edwinu ta vzpomínka dojala.

Druhý den je přišel navštívit Ben. Všechny jeho příchod potěšil. Každému přinesl dárek, nádherného houpacího koně, děvčátkům panenky, Georgovi nesmírně komplikovanou kouzelnou stavebnici, kterou zbožňoval, krásné kapesní hodinky pro Phillipa a pro Edwinu nádherný kašmírový šál. Byl jemně modrý a ona se těšila, jak ho začne nosit, až v dubnu odloží smutek. Uvažoval, že ho koupí v černém, aby ho mohla nosit už teď, ale ta myšlenka ho deprimovala.

„Nemůžu se dočkat, až tě zase uvidím v barvách,“ řekl vřele, když rozbalila dárek a děkovala mu za něj. Všechny děti pro něj udělaly dárky. I George zvládnul olejový obrázek Benova psa a Phillip mu vyřezal velice pěkný stojánek na pero. A Edwina pozorně vybrala pár otcových oblíbených safírových manžetových knoflíčků. Věděla, že pro něj budou hodně znamenat, a než mu je dala, dovolila se George i Phillipa. Nechtěla darovat nic, co by některý z nich opravdu chtěl. Oběma chlapcům se ale myšlenka, že Ben dostane otcovy manžetové knoflíčky, líbila. Byl jejich nejlepší přítel a od smrti rodičů i dlouho před ní na ně byl neuvěřitelně hodný.

(...)

 

(Danielle Steelová, Nevýslovná láska)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist